Zpětná hypotéka: Obchod se smrtí garantovaný státem?

10. 8. 2017 – 13:02 | Penze | red | Diskuze:

Zpětná hypotéka: Obchod se smrtí garantovaný státem?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Strana zelených chce zavést státem garantované zpětné hypotéky pro seniory. Důchodci by mohli odprodat svůj byt státu a pobírat za něj doživotní rentu. Cílem je zlepšit finanční situaci důchodců a zajistit dostupné nájemní bydlení pro mladé. Jde o elegantní řešení pro důchodce a mladé bez háčků?

Pomalu, ale jistě se blíží volby, a tak politické strany vymýšlejí, jak zaujmout voliče. Bydlení je v době rostoucích úrokových sazeb, omezování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky (ČNB) a nedostatečné výstavby jedním ze stěžejních témat. Zelení se rozhodli zabít hned dvě mouchy jednou ranou.

Obchod se smrtí garantovaný státem

Důchodcům, kteří vlastní nemovitost, chtějí Zelení nabízet státem garantované zpětné hypotéky. Stát by od seniorů nemovitost odkoupil, místo kupní ceny by ale dostávali doživotní rentu. „Chceme, aby seniorům zpětné hypotéky nabízel stát. Díky kontrole profesionálních a férových odhadů ceny nemovitostí tak seniorům zajistíme spravedlivější podmínky,“ říká předseda strany Matěj Stropnický.

Senior by nadále ve své nemovitosti bydlel a platil poplatky. Majitelem nemovitosti by se stát (či obec) stal až po jejich smrti. Podle Zelených má doživotní renta důchodcům k penzi přilepšit až o polovinu. Jakým způsobem k výpočtu došli, ale není jasné. Zatím nemají jasnou představu, jak by byl přesně odhad nemovitosti prováděn a jak by následnou rentu počítali.

„Obrácená neboli reverzní hypotéka nebo také renta z nemovitosti, to jsou už letité produkty, které umožňují starším lidem prodat svou nemovitost, a tedy si významně přilepšit k důchodu, aniž by se museli stěhovat ze svého domova, kde prožili často celý svůj život. Původně myšlenka vznikla jako možnost pro vdovy nebo vdovce, kteří chtěli dál bydlet na stejném místě, ale výpadkem jednoho příjmu na to již neměli. Zajímavý produkt, jen je třeba být obezřetný. Proč by to ale měl organizovat také stát, tomu moc nerozumím,“ říká Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com.

Na českém trhu působí od září 2015 jeden komerční subjekt. Společnost Finemo.cz nabízí zpětnou hypotéku seniorům starším 60 let. Proces získávání klientů je zdlouhavý. Průměrná doba od počátečního kontaktu seniora do uzavření smlouvy je šest až devět měsíců. Zelení ale nechtějí důchodce obcházet a přemlouvat. „Senior by musel sám aktivně jít na úřad,“ uvedl Matěj Stropnický.

Má stát dostatek hypotečních klientů?

Starobních důchodců rok od roku přibývá. Zatímco v roce 2015 jich bylo zhruba 2,362 milionu, v roce 2017 již téměř 2,4 milionu. Zelení ovšem nemají představu, kolika penzistů by se zpětná hypotéka měla týkat. Záleží údajně také na tom, kolik by se našlo ve státní pokladně peněz na odkupy nemovitostí.

Jistotu, že transakce proběhne „férově“, má seniorům zaručit garance státu. Ale co když se vláda při dalších volbách vymění a rozhodne se zpětnou hypotéku garantovanou státem zrušit? Ostatně i sám Matěj Stropnický zmiňoval nechvalně proslulý druhý důchodový pilíř…

Bytový fond v rukách státu

Bytový fond vytvořený zpětnými hypotékami by Zelení pronajímali mladým, aby se kvůli bydlení nezadlužovali, protože podle Matěje Stropnického: „Zadlužený člověk není svobodný.“ Znamená to snad, že svobodný člověk není dostatečně svobodný na to, aby se sám rozhodl, že se chce zadlužit?

Podporovat chtějí Zelení také výstavbu nájemního bydlení, aby se bydlení stalo dostupnějším. A to především pro ty, co nechtějí nebo nedosáhnou na hypotéky, tedy opět zejména mladí lidé. Během deseti let by se jednalo o 100 tisíc nájemních bytů.

Přidělování by probíhalo bez pořadníků podle nároku pro každý populační ročník. První by měli nárok ti nejmladší. Zdroje by získávali z fondů Evropské unie a samozřejmě ze státního rozpočtu. Kde konkrétně hodlají Zelení nalézt ve státní kase peníze řečeno již není.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články