Zvýšení DPH zdraží potraviny o 3-6 procent, pro důchodce a postižené, přijdou kompenzace

3. 10. 2010 – 19:09 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zvýšení DPH zdraží potraviny o 3-6 procent, pro důchodce a postižené, přijdou kompenzace
Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM a stínového ministra zemědělství Pavla Kováčika by se měla sazba DPH naopak snížit, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Uvažované zvýšení spodní desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) o šest až sedm procentních bodů by se do cen potravin promítlo zdražením zhruba o tři procenta. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

„Nevíme, jak zafunguje konkurenční prostředí v supermarketech. Ale při posledním zvýšení sazby ten růst cen do jisté míry brzdilo,“ uvedl Fuksa. Zároveň ujistil, že pro sociálně nejcitlivější skupiny obyvatel, především důchodce a postižené, přijdou patřičné kompenzace.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM a stínového ministra zemědělství Pavla Kováčika by se měla sazba DPH naopak snížit. „Pokud vláda zvedne daně, díl toho odnese producent, další část se přenese na zákazníka zvýšením cen a snížením kvality potravin. A ta je už v současnosti často velmi špatná,“ upozornil Kováčik.

 

K tématu:

- Ceny potravin porostou, může za to plánované zdražení elektřiny

- Ceny v ČR letos poprvé mírně klesly, nejvíc u potraviny

 

Petr Vyhnálek, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, je přesvědčen, že zvýšení sazby DPH by se promítlo více než tříprocentním zdražením. „Projeví se i jiné faktory, například zvýšení cen energií. Nemyslím, si, že by to mělo úplně likvidační následky, ale nákladová struktura a cenotvorba se určitě změní,“ varoval Vyhnálek.

Reakce konkurence se podle něj nedá dopředu přesně určit. „Navíc nikdy není skoková, probíhá už dnes. Proti nárůstu cen bude působit určitě, ale přesné dopady se dají dopředu těžko předpokládat,“ dodal Vyhnálek.

 

Kombinace zvýšení DPH a růstu cen energií je velmi nebezpečná

 

Kombinace zvýšení spodní sazby DPH a růstu cen energií může být velmi nebezpečná a na zvýšení cen potravin se určitě projeví. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

„Zvýší se ceny potravin. Obchodní řetězec, který bude chtít ceny udržet, přenese břemeno na zpracovatele, ten dále na zemědělce,“ uvedl Veleba. To je podle něj naprosto zásadní záležitost. „Například na producenty vepřového masa to může mít likvidační vliv,“ upozornil.

„Je to sice nepříjemné, ale určitě to nevnímám jako katastrofální. Problém je v tom, že jsme si tady v době ekonomického boomu nevytvořili žádný polštář,“ je přesvědčen ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Podle něj spočívá řešení ve snížení byrokracie pro chovatele. „Je potřeba razantní přístup státu. Vstup do tohoto odvětví musí být snadnější. České výrobky se musí snáze dostat na trh,“ dodal Fuksa.

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články