3. 5. 2017 08:54 - Životní styl
Ke konci života nám na paměti vyvstávají důležité otázky: Na čem opravdu záleží? K čemu to všechno bylo? Co jsem měl udělat jinak a lépe? Pokud tyto otázky položíte lidem na smrtelné posteli, dostanete většinou pět stejných odpovědí. Naslouchat starším a zkušenějším a vzít si jejich rady k srdci se minimálně v tomto případě skutečně vyplatí.
Ilustrační foto , zdroj: iStock
„Non, rien de rien, non, je ne regrette rien“, zpívala Edith Piaf, nejznámější francouzská zpěvačka šansonů, která v roce 1960 onemocněla smrtelnou nemocí. V překladu tato slova znamenají: „Nelituji vůbec ničeho.“ Píseň obletěla celý svět a stala se nesmrtelným hitem, který i dnes připomíná zpěvaččin talent. Tři roky poté zpěvačka zemřela na rakovinu a jaterní cirhózu. Bylo ji pouhých 47 let. Podobně opěvoval blížící se konec života i Američan Frank Sinatra ve svém hitu My Way: „Regrets, I've had a few. But then again, too few to mention.“ V češtině: „Je pár věcí, kterých lituji. Ale je jich tak málo, že nestojí za zmínku.“
Ne každý to však cítí stejně jako Edith Piaf nebo Frank Sinatra. Bronnie Wareová, australská zdravotní sestra, se dlouhá léta věnovala smrtelně nemocným lidem prožívajícím poslední chvíle svého života. Ti vědí lépe než kdokoliv jiný, čím si umírající procházejí a co zaměstnává jejich myšlenky.
„Každý z nich zažívá směsici emocí. Od odmítání a strachu, přes lítost a zlost až po přijetí vlastního života,“ píše na svém blogu Bronnie. Nakonec přidává uklidňující fakt: „Každý z mých pacientů nalezl svůj vnitřní klid, než jeho život vyhasl, opravdu každý.“
Většina pacientů Wareové při přemítání o svém životě zmínila 5 rad, kterými se sami tak úplně neřídili a zpětně toho litují.
Bronnie Wareové její práce významně změnila život. „Dnes se vyjadřuji mnohem jasněji, a také si pravidelně pokládám otázku: Budu nějakého rozhodnutí později litovat? Pokud je odpovědí ano, potom musím nalézt jinou cestu.“
Jak sama zjistila, všech pět nesplněných přání, která umírající zmiňují, mají jedno společné – vycházejí z rozhodnutí, které sami činili. Jak prožijeme svůj život, je tedy jen v našich rukou.
I když se tato přání mohou na první pohled jevit jako samozřejmost, jsou v dnešním hektickém životě často opomíjena. Zamyslete se tedy nad tím, zda můžete na svém životě něco změnit ještě teď, dokud máte čas. Poslouchat rady starších se někdy opravdu vyplatí.
Tagy: zkušenosti žijeme déle životní zkušenosti
Zdroje: Swiss Life Select,žijemedéle.cz
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)