50 českých úředníků bere přes 100 tisíc měsíčně, někteří i víc než prezident

10. 10. 2011 – 21:11 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

50 českých úředníků bere přes 100 tisíc měsíčně, někteří i víc než prezident
Platy náměstků, poradců a ředitelů odborů na ministerstvech jsou velmi závislé na tom, jak štědrá je ministrova ruka, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Měsíční příjem minimálně padesáti vrcholných úředníků českých ministerstev přesáhl v prvním roce vlády Petra Nečase (ODS) částku 100 tisíc korun. Osmatřicet z nich překročilo v průměru měsíčně hranici 106 900 korun, což je základní plat ministra bez náhrad, uvedl v pondělí server Aktuálně.cz.

Tři úředníci dokonce překonali i základní prezidentův plat činící 186 900 korun a čtyři plat premiéra (ten je 150 400 korun). Dalších nejméně 119 úředníků mělo průměrný příjem mezi 75 až 99 tisíci korunami, píše server.

Čísla o platech vyšších českých úředníků získával server podle svého tvrzení zhruba čtyři měsíce. Nyní z nich sestavil přehled, který má 370 položek.

TIP: Právník Tomáš Sokol chce žalovat stát kvůli zatajování platů šéfů státních úředníků

Platy náměstků, poradců a ředitelů odborů na ministerstvech jsou velmi závislé na tom, jak štědrá je ministrova ruka. Příjem úředníka sice oficiálně určuje základní plat daný tarifem platným pro státní zaměstnance, nad stovku (nebo i stovky) tisíc měsíčně ho však "ženou" odměny a prémie. O nich rozhoduje a z veřejných peněz je vydává šéf rezortu.

K štědrým ministrům patří například šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09). S tabulkovým platem 86 490 korun dostal jeden z jeho úředníků za čtyři měsíce práce odměnu 420 tisíc. Jeho průměrný měsíční plat díky tomu vyrostl na 191 490 korun.

Ještě větší suma jde podle Aktuálně.cz za exministrem vnitra Radkem Johnem (VV). Ten svému náměstkovi s tarifním platem 83 tisíc korun poslal na účet za dva měsíce práce odměnu 360 tisíc korun. Průměrný příjem náměstka se dostal na 263 tisíc.

Platy a odměny, pro něž ministři sahají do veřejného rozpočtu, úřady podle serveru cíleně a promyšleně zahalují tajemstvím s odkazem na ochranu osobních údajů. I přesto, že už několik let platí zákon o svobodném přístupu k informacím, a navzdory tomu, že o povinnosti zveřejnit platy úředníků rozhodl Nejvyšší správní soud.

-Jitka Zadražilová | MED

Kam dál?

- Ministerstva rozdávala na rozloučenou statisíce korun

- Platy státních úředníků už nebudou tajné. Bude konec přemrštěných odměn?

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články