Naše peníze

Ekonomika

Stanjura: Abychom ušetřili, dáme do informačního systému finanční správy stamiliony

Finanční správa potřebuje nový moderní informační systém, aby mohla být „štíhlejší“ a zároveň efektivnější, řekl dnes po jednání s generální ředitelkou Generálního finančního ředitelství Simonou Hornochovou ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Zpravodajství

Sněmovna odmítla razantněji zvýšit horní hranici poplatku za odpad

Poslanecká sněmovna odmítla razantněji zvýšit horní hranici poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Úpravu skupiny koaličních poslanců dnes nedoplnila ani ve dvojím hlasování do vládní novely, jež mění vyměřování poplatků. Lázeňská města budou moci podle schválené předlohy vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Ekonomika

Musk je znovu nejbohatším člověkem na světě aneb You Can't Keep a Good Man Down

Americký miliardář a podnikatel Elon Musk je znovu nejbohatším člověkem na světě. Díky květnovém růstu akcií jeho automobilky Tesla sesadil z první příčky generálního ředitele luxusního koncernu LVMH Bernarda Arnaulta. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg se Muskův majetek od začátku roku zvýšil o 40,3 procenta na 192 miliard dolarů (4,3 bilionu korun).
Zpravodajství

Rodiny s dětmi a průměrnými příjmy připraví vládní balíček ročně o 44 000 korun

Vládní úsporný balíček nejvíce dopadne na rodiny s menšími dětmi a průměrnými příjmy, které se mohou kvůli navrhovaným opatřením snížit až o desetinu. Z modelových výpočtů poradenské společnosti BDO vyplývá, že například zaměstnanec s příjmem 40 000 korun hrubého a dvěma dětmi staršími tří let, který uplatňuje slevu na manžela či manželku, přijde za rok o 44 000 korun, v přepočtu tedy téměř o čtyři tisíce měsíčně. Pokud vydělává 20 000 hrubého, pohorší si za rok o 6600 korun. Kdo bere 140 000 měsíčně, sníží se mu podle propočtu BDO příjmy o 70 500 korun.
Ekonomika

Podpora stavebního spoření bude nižší a nebude osvobozena od daně z příjmů

Vláda v konsolidačním balíčku počítá nejen s tím, že sníží státní podporu stavebního spoření, ale chce zrušit i její výslovné osvobození od daně z příjmů. 
Ekonomika

Investice do solární energie letos poprvé překonají investice do ropy

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) letos poprvé překonají investice do solární energie investice do nové těžby ropy a investice do obnovitelných zdrojů obecně získají náskok před investicemi do fosilních paliv.
Zpravodajství

ANO k vládní novele valorizací a předčasné penze: Ožebračování - a ve vší tichosti

Opoziční hnutí ANO kritizuje, že vláda ve středu v tichosti schválila novelu se zpomalením valorizace penzí. Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová na dnešní tiskové konferenci stínové vlády hnutí označila předpis za ožebračování důchodců. ANO podle ní připraví pozměňovací návrhy a ve sněmovně neumožní jakékoliv zkracování lhůt či jiné odchylky od standardního legislativního procesu.
Zpravodajství

Alternativní návrh odborů k vládnímu balíčku by mohl přinést až 163 miliard

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) navrhuje k ozdravení státních financí zrušit navýšení paušálu pro živnostníky, stravenkového paušálu, zavést změny u darovací daně či snížení odvodů u kratších úvazků. Podle odborářů by se měla znovu spustit také EET (elektronická evidence tržeb). Díky celkem 12 opatřením by stát mohl ušetřit 151,5 až 163,5 miliardy korun, uvedli.

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.6.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,540 23,660
USD 21,970 22,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma