Akcie v minulém týdnu: Výrazně rostly akcie Zentivy a Volkwagenu

7. 3. 2010 – 10:46 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Akcie v minulém týdnu: Výrazně rostly akcie Zentivy a Volkwagenu
Akcie Zentivy a Volkswagenu rostly, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Minulý týden akcie na české burze RM-SYSTÉM většinou mírně rostly. Aktivita obchodníků byla však výrazně podprůměrná. Důvodem je čekání investorů na nějaký výraznější impulz.

 

Jak ovlivnil oznámený squeeze-out kurz akcií Zentivy?

 

Největší nárůst kurzu zaznamenaly v uplynulém týdnu akcie Zentivy, které přidaly téměř 13 % a týden uzavřely na ceně 1 112 Kč. Důvodem byl oznámený záměr majoritního vlastníka, který má v úmyslu nuceně vytěsnit zbývající drobné akcionáře Zentivy.

Tímto krokem se uzavře několikaleté působení farmaceutické firmy na české burze. Proces vytěsňování začal již v roce 2008, kdy Sonofi-Aventis učinila nepovinnou nabídku převzetí, ve které zvýšila svůj podíl v Zentivě až nad 99 % majetkových práv. Odkup probíhal za 1 150 Kč a ukončen byl v březnu loňského roku. Akcie byly tehdy vyřazeny z oficiálního trhu jak pražské burzy, tak i české burzy RM-SYSTÉM. Zbývající akcie bylo nadále možné obchodovat už pouze na volném trhu burzy RM-SYSTÉM. Objemy obchodů byly však výrazně nižší než v minulosti a kurz akcie se dlouhou dobu pohyboval kolem 1 000 Kč.

Po ukončení vytěsnění již jednoduše nebude s čím na burze obchodovat a Zentiva bude dalším titulem, který definitivně odejde z kapitálového trhu. Výkupní cena byla stanovena na 1 150 Kč a je tedy totožná s cenou, za kterou před rokem Sanofi-Aventis vykupovala akcie v nepovinné nabídce převzetí, přitom je ale vyšší než v uplynulých měsících. Poslední obchody se Zentivou se na akciovém trhu uskuteční v přespříštím týdnu.

 

<%Anketa22%>

 

Akcie ArcelorMittal přidávají 3,8 %

 

Dalším titulem, kde se spekuluje o možnosti vytěsnění minoritních akcionářů je ArcelorMittal Ostrava, jehož akcie v týdnu přidaly 3,8 % a uzavřely na 3 944 Kč. V případě ostravských oceláren však ještě nebyla oznámena cena nuceného výkupu a ani datum.

 

Po delší době výrazně vzrostly akcie Volkswagenu

 

Výrazný růst zaznamenaly v minulém týdnu a zejména v pátek akcie Volkswagenu, které se obchodují i v českých korunách na burze RM-SYSTÉM. V týdnu posílily o 6,4 % na 1 839 Kč.

Titulu pomohlo mimo jiné lepší doporučení pro kmenové akcie od Citigroup. Volkswagen se prozatím rovněž vyhnul problémům se spolehlivostí, které provází zejména asijské značky.

Největší evropské automobilce sice v loňském roce propadl zisk o 80 % na 960 mil. EUR, přesto si i nadále drží pozici světového lídra v automobilovém průmyslu. Za loňský rok firma vyrobila 6,29 mil. Vozů, což je o 1 % více než v předešlém roce. Celkové tržby skupiny Volkswagen však poklesly o 8 % a dosáhly výše 105 mld. EUR.

Navržená dividenda za uplynulý rok pro kmenové akcie činí 1,6 EUR / akcie, což je v přepočtu 41 Kč, a hrubý dividendový výnos tak aktuálně dosahuje 2,2 %.

(Roman Jandík, RM-SYSTÉM)

- Investiční zpravodajství

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,730 22,910
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články