Aleš Hušák: Zabráním tomu, aby do Sazky proniklo podsvětí

16. 1. 2011 – 12:17 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Aleš Hušák: Zabráním tomu, aby do Sazky proniklo podsvětí
Za nepřátelský považuje Hušák i postup Radovana Vítka, který operuje tím, že drží pohledávky ve výši 1,4 miliardy korun, | zdroj: NašePeníze.cz

Generální ředitel společnosti Sazka a.s. Aleš Hušák a předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Pavel Kořan v pátek na tiskové konferenci v Praze vysvětlovali svá stanoviska k nejaktuálnějšímu vývoji událostí kolem Sazky, která je jako největší zdroj financování sportu ve složité situaci.

Nositelem všech potíží jsou problémy se splácením úvěru za vybudování O2 Areny, vyplácení výnosů z dluhopisů, nekorektní chování dvou bank a snaha využít situace k ovládnutí společnosti. Oba komentovali události, které nastaly po středečním zasedání výkonného výboru ČSTV, na němž vedení vrcholové tělovýchovné organizace doporučilo vstup finančního partnera, který by nezasahoval do současné akcionářské struktury, což negativně glosoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.

 

Vše o současné problematice kolem Sazky:

- Zájemce o Sazku sleduje kontrarozvědka

- Vliv a moc nad Sazkou budou mít dál lidé, kteří ji dostali do současné situace

- Synot nabízí 2 miliardy za podíl v Sazce, situace kolem ní přiostřuje

- Miliardář Radovan Vítek skupuje dluhy Sazky, chce ji poslat do insolvence

- Sazka v insolvenci by nesměla vyplácet peníze výhercům

 

Sazce hrozí, že podnikatel Radovan Vítek, který je majitelem pohledávek za Sazkou ve výši 1,4 miliardy korun, podá v pondělní insolvenční návrh, což omezí její nakládání s majetkem. Jedná se o úvěry, které poskytly Sazce a Bestsportu Raiffeisenbak, Komerční banka a J&T Banka.

Do roku 2008 byla spolupráce Sazky s bankami velmi dobrá, v roce 2009 však vypověděly úvěrové rámce LBBW Bank a ČSOB. Proto se Sazka dohodla s Českou spořitelnou a Komerční bankou na vytvoření tzv. klubu, nabídku na účast obdržely i Fortis Bank a Raiffeisenbank, probíhala spolupráce se Citibank a J&T Bank. Raiffeisenbank však začala požadovat vyšší zajištění úvěru než bylo dohodnuto a Česká spořitelna s Komerční bankou jí předložily nabídku na odkup části pohledávky. Raiffesenbank však začátkem prosince roku 2010 sdělila, že prodává pohledávku ve výši 400,4 milionu Kč třetímu subjektu, jímž byla firma Sidereus Holding Limited. Komerční banka prodala pohledávku ve výši 421,8 milionu Kč a směnky za 60 milionů korun firmě Moranda a.s. Tyto obchody proběhly nestandardně.

Předseda představenstva a generální ředitel Sazka a.s. Aleš Hušák velmi rozsáhle vysvětloval pozadí celé krize, odmítl tendence považovat firmu za insolventní a označil snahy investičního holdingu Penta a podnikatele Radovana Vítka za projekty nepřátelského převzetí společnosti. Snížení mezinárodního ratingu Sazky na stupeň DD, což má zásadní vliv na obchod s dluhopisy, charakterizoval jako nekorektní. "Od té doby, co americká banka Lehmann&Brothers měla ráno rating AAA a večer zkrachovala, považuji slovo rating za horší než slovo pedofil. Je proti nám postupováno v rozporu s obchodním zákonem, byli jsme poskozeni a utrpěli jsme velkou škodu. Podali jsme žaloby na banky a spor může rozhodnout jedině spravedlivý soud. Situace je komplikovaná, ale já jsem rozhodnut zabránit tomu, aby do Sazky proniklo podsvětí, " prohlásil Aleš Hušák.

Příští týden by se měla uskutečnit valná hromada držitelů dluhopisů, na níž by mělo být dosaženo dohody o tom, že za rok 2010 budou proplaceny jen kupony a splacení jistiny se posune o jeden až dva roky. Argumentaci Aleše Hušáka komentovali na tiskové konferenci také jeho advokáti, kteří vysvětlovali právní aspekty situace.

Aleš Hušák je přesvědčen o tom, že investiční společnost Penta chce ovládnout Sazku, spojit ji s podnikáním konkurenční loterijní společnosti Fortuna, kterou vlastní, a potom je společně prodat. Tato tendence trvá podle Hušáka od roku 2008. Penta podle názoru generálního ředitele počítá s ovládnutím Sazky ve všech scénářích své strategie podnikání v loterijním průmyslu, aby se zvýšila prodejní hodnota společnosti Fortuna Entertaiment Group. Pokusy o ovládnutí Sazky začaly nejprve snahou získat několik členů představenstva a managementu důvěrnou osobní nabídkou ke spolupráci, pokračovaly mj. úsilím destabilizovat vztahy s finančními institucemi, na podzim roku 2009 došlo k útokům v politické a mediální oblasti, do nichž se zapojil i tehdejší premiér Mirek Topolánek. Penta potom v roce 2010 deklarovala oficiální zájem získat Sazku tlakem na členy výkonného výboru ČSTV, další akcionáře a občanská sdružení.

"S Pentou dříve Sazka dobře spolupracovala a Penta za to získala odměnu ve výši 1,76 miliardy korun. Penta byla poradcem při emisích dluhopisů. Spolupráci jsme přerušili ve chvíli, kdy Penta koupila Fortunu a stala se přímým konkurentem," poznamenal Hušák.

Podle vedení Sazky je společnost Penta Investment silně zadlužená, v roce 2009 dosahovaly její závazky výše 750 milionů eur, což je téměř 19 miliard korun. Proti Pentě se Sazka brání žalobou na ochranu před nekalosoutěžním jednáním a náhradu škody. Nabídku Penty považuje Sazka za podhodnocenou, právně i ekonomicky neudržitelnou a bez jakýchkoliv garancí. Zaručené platby do financování sportu po dobu 30 let ve výši 130 milionů korun považuje Hušák za úsměvné, má-li Penta plán svou firmu Fortuna Entertaiment Group v dohledné době prodat.

Za nepřátelský považuje Hušák i postup Radovana Vítka, který operuje tím, že drží pohledávky ve výši 1,4 miliardy korun. Sazka však platnost těchto závazků neuznává, neboť sporné pohledávky z právního hlediska nejsou způsobilé k prokázání závazku. Jsou předmětem žaloby na Raiffeisenbank a Komerční banku, které prodaly své pohledávky nižším nabídkám a v rozporu s předešlými vztahy. "Radovan Vítek je mediálně nejaktivnější, ale žádnou nabídku nepředložil. Společnosti Sidereus Holding Limited se sídlem a Moranda a.s. se nám přihlásily jako majitelé pohledávek, ale Radovan Vítek v nich nefiguruje. Nevíme, kde získaly prostředky na koupi pohledávek a jak. Firma Moranda a.s. dokonce ani nevykazovala žádnou činnost. Z veřejně dostupných zdrojů víme, že realitní společnost CPI (Czech Property Investments), za niž Radovan Vítek oficiálně vystupuje, byla podle výroční zprávy za rok 2009 zadlužena ve výši 12,2 miliardy korun, přitom její čistý zisk byl 0,3 miliardy korun," řekl Aleš Hušák.

Podle generálního ředitele Sazky a jeho právníků není firma insolventní, neboť souhrn jejích závazků splatných až do roku 2021 činí 10,5 miliardy korun, zatímco celkový majetek má hodnotu 15 miliard. "Pan Vítek veřejně prohlásil na zasedání předsednictva České obce sokolské, což je významný akcionář Sazky, že insolvenční návrh na podá jen proto, aby snížil hodnotu dluhopisů a akcií a levně nakoupil. To je nezákonné a je to tudíž snaha o nepřátelské převzetí firmy. Sazka však v insolvenci není a nedlužíme ani žádné úroky," vysvětlil generální ředitel Sazky.

I kdyby Radovan Vítek, který začátkem tohoto týdne koupil k pohledávkám Raiffeisenbank a Komerční banky ještě pohledávku J&T Bank ve výši 500 milionů za společností Bestsport, přímého majitele O2 Areny, insolvenční návrh skutečně podal, tak bude mít Sazka sice určitá omezení při nakládání s majetkem, ale firma může být i nadále provozována v rámci obvyklého hospodaření a plnit své povinnosti podle určitého zákona, v tomto případě loterijního. Čili by i nadále mohla přijímat a vyplácet sázky. Radovan Vítek v pátek prostřednictvím své společnosti CPI vydal prohlášení, že insolvenční návrh podá v pondělí v 10 h na Městském soudě v Praze. "Byl by to jednoznačně šikanózní návrh. Opakuji, Sazka není v insolvenci," zdůraznil Hušák.

Předseda výkonného výboru ČSTV Pavel Kořan se rezolutně ohradil proti čtvrtečním výrokům ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše. "Jestliže ministr označí většinu členů výkonného výboru ČSTV za nějakou sektu, tak to nemůžeme nechat jen tak. Tyto výroky se dotýkají organizace, která má 1 650 000 členů jako fyzických osob, sdružuje 85 sportovních svazů a 9200 tělovýchovných jednot a klubů. Velice nás to zaskočilo a musím reagovat na připomínky členské základy. Až do půlky prosince byly vztahy mezi ČSTV a ministerstvem zcela korektní a pan ministr přijal argumenty, proč nelze za rok 2010 vyplatit z prostředků Sazky žádné dotace. Nyní pan ministr vystavěl zeď mezi sebou a ČSTV. Zdůrazňuji, že se to netýká pracovníků jeho ministerstva v různých odborech a sekcích," prohlásil Pavel Kořán.

To, že zatím ČSTV preferuje nabídku E-Investu jako subjektu, který do Sazky vstoupí finančně a nebude měnit její akcionářskou strukturu, považuje Pavel Kořán za stav nikoliv konečný. "Budeme zvažovat i další nabídky finančních investorů, které budou přicházet. Zatím byla nabídka tohoto druhu jen jedna," dodal Kořán. Podle předsedy ČSTV stojí v ve výkonném výboru proti většině jen tři jeho členové, kteří prosazují jiný způsob řešení než vstup finančního partnera, ale ti jsou vynášeni do nebe.

"Patřím mezi ty, kteří dávají zelenou prodeji O2 Areny. Nabídky máme, ale vzhledem ke smlouvám o mlčenlivosti nemohu říkat jejich jména. Kdyby se hala prodala, tak se ze zisku splatí všechny úvěry a zůstanou jen závazky vůči držitelům dluhopisů. I tak by zbývalo na rozdělení mezi sportovní svazy 500 až 700 milionů korun každý rok. Za loňský rok jsme měli zisk 1,4 miliardy a pořád jdeme nahoru," doplnil Aleš Hušák.

O svou pozici se neobává. "Mám asi tak šest milionů nepřátel, ale o mé pozici v Sazce rozhodují akcionáři. Kdyby chtěli, tak mě odvolají třeba už v pátek odpoledne nebo v pondělí ráno," podotkl Hušák, který stojí v čele Sazky už 15 let.

V souvislosti se stavbou víceúčelové haly, nesoucí dnes název O2 Arena, byla v roce 2004 vydána emise dluhopisů ve výši zhruba 175 milionů eur se splatností v roce 2014, která byla v roce 2006 přefinancovaná emisí v objemu 215 milionů eur¨se splatností v roce 2021.

-Pavel Skramlík,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články