Americké vládě v pátek dojdou peníze. Bude muset zavřít některé úřady

8. 4. 2011 – 17:53 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Americké vládě v pátek dojdou peníze. Bude muset zavřít některé úřady
Obamova vláda dosud neoznámila krizový plán, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Aktualizováno 9.4.2011 - 7:45 - Americké vládě v pátek dojdou peníze a bude muset zavřít některé úřady a instituce, pokud se prezident Barack Obama nedohodne s opozičními republikány na rozpočtu.

"Doufám, že budu moci brzy v pátek oznámit americkému národu, že hrozba uzavření (vládních úřadů) byla odvrácena," řekl ve čtvrtek Obama. „Nejsem však kdovíjak optimistický,“ podotkl.

Ráno Obama dohodu neohlásil. "Zatím ji nemáme, " řekl v té době televizi NBC demokratický poslanec Steny Hoyer. "Vypadá to, že republikáni vzali vládu jako rukojmí."

"Přepočteno na dolary, přiblížili jsme se kompromisu na 70 procent," sdělil Hoyer.

Demokrat Obama ve středu a poté i ve čtvrtek v noci vyjednával s Johnem Boehnerem, republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů, a Harrym Reidem, demokratickým předsedou Senátu. Na rozpočtu se však nedohodli.

Zatím není jasné, kdy budou jednání pokračovat. Vláda se ocitne bez peněz o půlnoci na sobotu.

Američané této situaci říkají "shutdown".

Obamova vláda dosud neoznámila krizový plán. Není tedy jasné, jak by "shutdown" ovlivnil vydávání „elektronických víz“ v systému ESTA., který využívají také Češi, a činnost zastupitelských úřadů v cizině.

Podstatou sporu, který vyvolal rozpočtovou krizi, je výše vládních výdajů. Republikáni, kteří mají většinu ve Sněmovně, trvají na rozsáhlých škrtech. Demokraté, jež zase drží většinu v Senátu, a také Obama jsou proti. Namítají, že úsporný plán by vládu ochromil.

Republikáni ve sněmovně protlačili škrty ve výši 61 miliard dolarů (bilion korun). Demokraté v Senátu je však zredukovali na polovinu. Zachovali vládní investice na podporu pracovních míst, ochranu životního prostředí a reformu zdravotnictví. Zatím marně hledají kompromis.

Dosud vláda fungovala na základě rozpočtového provizoria.

Pokud se Obamovi demokraté s republikány nedohodnou, bude od pondělka 800 000 zaměstnanců na dovolené, část z nich však podle zákona budou muset pracovat zadarmo.

Některé vládní instituce, které by mohly být zavřeny:

• daňové úřady

• většina oddělení ministerstev, například ta, která vydávají doklady (také pasy) a potvrzení

• muzea

• národní parky a památníky (mimo jiné socha Svobody, Velký kaňon, park Yellowstone)

...a ty, které by fungovaly:

• armáda a federální policie

• finanční kontrola

• letecká kontrola

• poštovní služby

Naposledy americká vláda zavřela úřady před 15 lety - na tři týdny. Příčinou byl spor o rozpočet mezi demokratickým prezidentem Billem Clintonem a republikány.

Obama s republikány dosáhli dohody na poslední chvíli, zabránili uzavření úřadů

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy na poslední chvíli zabránila uzavření některých federálních institucí dohodou s opozičními republikány. Jak v sobotu informuje stanice CNN, na uzavření dohody zbývaly jen chvíle.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner oznámil, že dosáhl s Bílým domem dohody. Uzavření úřadů tak odvrátili jen hodinu a několik minut před půlnocí místního času.

Návrh dohody platné do konce fiskálního roku 2011 počítá navíc se škrty do výše 39 miliard dolarů (661 miliard korun).

"Některé škrty, na kterých jsme se dohodli, budou bolestivé. Za jiných okolností bych je nedělal," řekl Obama po ohlášení dohody.

Rámcová dohoda také odstranila to, co bylo pro demokraty největším problémem - požadavek na zastavení federálního financím klinikám, které provádějí umělé interrupce.

Senát již schválil dočasnou rezoluci, která dá zákonodárcům čas na dopracování detailů dohody. Sněmovna reprezentantů velkou většinou přijala návrh krátce po Senátu. Nyní musí zákon podepsat prezident Obama.

Jednání tak nejsou u konce, ale uzavření úřadů je zažehnáno.

-Pavel Jégl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,420
USD 23,690 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články