ANO i ODS chtějí zvyšovat důchody i příští rok, ale...

9. 1. 2019 – 16:31 | Penze | Martin Slapnička | Diskuze:

ANO i ODS chtějí zvyšovat důchody i příští rok, ale...
Ilustrační foto | zdroj: Swiss Life Select

Od ledna 2019 došlo k největší valorizaci důchodů v historii. Premiér Andrej Babiš slibuje od příštího roku další navýšení penzí. Čeští senioři by si měli přilepšit oproti původně plánované valorizaci o dvě stě korun.

„Podle odhadů průměrné mzdy a spotřebitelských cen by důchody příští rok měly růst o sedm set korun, ale já budu chtít, aby to bylo devět set. Dynamika růstu mezd je podstatně větší než dynamika důchodů,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 předseda vlády Andrej Babiš.

Státní pokladnu by tento krok přišel přibližně o sedm miliard korun více, než bylo původně plánováno. Výdaje na důchody by tak v roce 2020 vzrostly na 494 miliard korun.

ODS nemá nic proti navyšování důchodů, pokud se ekonomice daří. Očekával bych ale, že současně bude probíhat diskuze o důchodové reformě,“ říká předseda ODS Petr Fiala. Podle něj využívá premiér důchody k „volebnímu úplatkářství“.

Důchody porostou hlavně letos

Starobní důchodci si v tomto roce polepší. Místo 9 procent dosáhnou na 10 procent průměrné mzdy, a zvýší se tak základní výměra důchodů, která je od ní odvozena. Změna se projeví u nižších důchodů, u kterých základní výměra činí větší část. Spočítejte si novou výši důchodu na kalkulačce, kterou připravil web Peníze.cz.

Starobní, vdovský, sirotčí, invalidní - důchodů je celá řada a všechny se v tomto roce zvyšují. Při výpočtu starobního důchodu se vždy vychází ze dvou složek, a to základní a procentní výměry. U procentní výměry je rozhodující počet odpracovaných let a dosažené příjmy, základní výměra je pro všechny stejná.

Právě základní výměra se od letoška počítá jinak, nově to je deset procent z průměrné mzdy, nikoli devět. Jelikož letos je průměrná mzda 32 700 korun, základ důchodu činí 3270 korun. To je o 570 korun více než v loňském roce. O tuto částku si tak polepší všichni důchodci. Navíc ještě mohou počítat s penězi navíc díky pravidelné valorizaci penzí. Další tisícovku dostanou senioři starší 85 let.

Abyste měli na starobní důchod nárok, musíte mít jednak odpracovaný určitý počet let (doba trvání důchodového pojištění) a také dosáhnout stanoveného věku. Potřebná doba pojištění se postupně prodlužuje - pro ty, kteří dosáhnou důchodového věku po roce 2018, činí 35 let. Maximální důchodový věk činí v současnosti 65 let.

Invalidního důchodu existují v Česku tři stupně, a to podle poklesu pracovní schopnosti. Stejně jako starobní důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Druhá jmenovaná závisí na dřívějších příjmech a době, po kterou jste platili důchodové pojištění.

Na vdovský či vdovecký důchod máte nárok v případě úmrtí manžela či manželky, který v době úmrtí pobíral důchod, případně zemřel následkem pracovního úrazu. Skládá se ze základní a procentní výměry, která tvoří polovinu procentní výměry důchodu, na který měl v době smrti zemřelý nárok. 

Sirotčí důchod mohou pobírat děti, kterým zemřel některý z rodičů. Rodič přitom v době úmrtí buď musí pobírat důchod, mít odpovídající účast na důchodovém pojištění nebo zemřít následkem pracovního úrazu. Základní výměra je pro všechny stejná, procentní činí 40 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který měl zemřelý nárok.

Zdroje:
E15, MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články