Apple má v Česku problém. Nerespektuje práva zákazníků

21. 3. 2012 – 10:12 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Apple má v Česku problém. Nerespektuje práva zákazníků
S krácením svých práv se nesetkávají spotřebitelé jen v ČR, FOto: Apple | zdroj: NašePeníze.cz

V obchodních podmínkách společnosti Apple s českými zákazníky dochází ke značnému krácení zákonných práv spotřebitelů. Ve středu na to upozornil spotřebitelský časopis dTest.

"Zákazníci společnosti Apple Sales International, dceřiné společnosti Apple Inc., provozující online obchod Apple Store se při koupi ´iProduktů´ ve smluvních podmínkách dočtou, že právní vztahy jimi upravené se řídí českým právním řádem. Podle analýzy časopisu dTest přesto v obchodních podmínkách Apple dochází ke značnému krácení zákonných práv spotřebitelů," upozorňuje časopis dTest s tím, že se nyní připojil k výzvě zahraničních spotřebitelských organizací k zastavení porušování práv spotřebitelů společností Apple.

K nerespektování českých právních předpisů dochází v řadě ustanovení. "Nejvíce do očí bijící jsou pasáže smluvních podmínek Apple týkající se záruky. Společnost informuje pouze o zkrácené, nikoliv zákonné dvouleté záruce, a navíc v rozporu se zákonem neinformuje o postupu pro uplatnění reklamace," poznamenal Lukáš Zelený, vedoucí poradenské linky časopisu dTest.

Neúplné a zavádějící jsou také údaje o možném vrácení zboží v případě odstoupení od kupní smlouvy. Společnost od zákazníků mimo jiné vyžaduje originální obal výrobku, na což nemá ze zákona právo. "Nelze souhlasit ani s úpravou okamžiku uzavření kupní smlouvy a s ustanoveními týkajícími se odpovědnosti za škodu," konstatoval Zelený a dodal: "Velmi svérázný je také požadavek zaslat spolu s objednávkou údaje z platební karty, přičemž tyto jsou zákazníkem zasílány v okamžiku, kdy podle společnosti dosud k uzavření kupní smlouvy nedošlo."

S krácením svých práv se nesetkávají spotřebitelé jen v ČR. I spotřebitelské organizace z dalších jedenácti evropských zemí vyzvaly Apple k zastavení nezákonných praktik. dTest současně podal podnět České obchodní inspekci, aby prověřila soulad uvedených smluvních podmínek s platnými předpisy. Právníci časopisu také sestavili přehled nejpodstatnějších porušení právních předpisů a rady, jak se zachovat v případě rozporu podmínek a zákona. Přehled je k dispozici na webových stránkách časopisu.

-Filip Sušanka |  MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články