Asijská ekonomika roste až příliš rychle varuje MMF

28. 4. 2011 – 19:47 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Asijská ekonomika roste až příliš rychle varuje MMF
Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály, které 11. března zasáhlo Japonsko, bude mít pouze „omezený“ dopad na zbytek Asie, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Asijsko-tichomořský region zaznamená silný ekonomický růst, některým ekonomikám ale hrozí riziko přehřátí, varoval Mezinárodní měnový fond (MMF). Ve čtvrtek o tom informoval server BBC.

Z prognózy MMF vyplývá, že region by měl v příštích dvou letech růst o téměř sedm procent. Vysoké tempo růstu ale zřejmě podpoří další posílení inflace. Mnohé země asijsko-tichomořské oblasti již v současné době usilují o kontrolu cen, protože právě vysoká inflace ztěžuje život milionům obyvatel.

Podle MMF vysoká cena potravin a paliv vedla k růstu únorové míry inflace na 4,5 procenta. Pokud budou ceny nadále posilovat, centrální banky z regionu budou zřejmě muset přistoupit k utažení měnové politiky.

Ceny potravin vzrostly o třetinu, desítky milionů Asiatů čeká bída

 

Fond se dále domnívá, že zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály, které 11. března zasáhlo Japonsko, bude mít pouze „omezený“ dopad na zbytek Asie, přesto je situace nadále nejistá.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články