Audit ukázal skandální hospodaření MD, mytí auta za 500, zalití květiny 460Kč

26. 8. 2010 – 8:55 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Audit ukázal skandální hospodaření MD, mytí auta za 500, zalití květiny 460Kč
Jedno umytí automobilu ministra dopravy stojí 500 korun, myje se osmatřicetkrát za měsíc, | zdroj: NašePeníze.cz

Provoz ministerstva dopravy byl celá léta zcela předražený, třeba bonbony stojící 14 korun se kupovaly za 50, pořizovaly se i stovky plyšových medvídků s šálou ministerstva.

Ukázal to audit, který si zadal nový šéf resortu Vít Bárta, píše ve čtvrtečním vydání deník MF DNES.

Jedno umytí automobilu ministra dopravy stojí 500 korun, myje se osmatřicetkrát za měsíc – tedy i dvakrát denně (podle vyúčtovaných částek). Za VIP krabičku bonbonu Tic Tac (obyčejná stojí v obchodě 13,90) platí resort padesátikorunu. A koupily se jich bedny. Hitem je zalití jediné kytky: měsíčně přijde na 460 korun. A kalendáře s nevkusnými dopraváckými motivy vytáhly z rozpočtu ministerstva dalších 600 000 korun. Když se seškrtají desítky těchto "drobných" drahých položek, ušetří ministerstvo jen do konce roku asi pětatřicet milionů korun. Ukázal to podle MF DNES audit, který si zadal ministr dopravy Vít Bárta (VV).

V protokolu se píše: "Za údržbu zeleně jsme v roce 2009 zaplatili 1 410 686 korun. Z faktur přitom nelze zjistit, na co byly vynaloženy." "Cena je až čtyřikrát nadsazená," komentuje údaj Marie Koucká, jejíž firma Postaramese.cz nabízí péči o květiny. Sumy nechápou ani další živnostníci, kteří se v oboru pohybují a pro ministerstvo dopravy nepracují. Ohromen zůstal majitel malířské firmy Josef Jedlička, když mu MF DNES sdělila, že za vymalování chodby ministerstvo zaplatilo 197 tisíc korun. Jedlička si spočítal, že jeho firma by za tuto cenu vymalovala asi 5 500 metrů čtverečních. To je sto třicet metrů dlouhý, dvacet metrů široký a deset metrů vysoký tunel.

Bývalí ministři dopravy tvrdí, že o předražených zakázkách nevěděli. "Zalévání kytek není věcí ministra. To je věc náměstků nebo jejich podřízených," řekl Petr Bendl (ODS). Jeho nástupce Gustav Slamečka argumentoval podobně: "Ministr se k takovým informacím nedostane." Podle ekonomů, které MF DNES oslovila, však jde o manažerské selhání předcházejících ministrů. Právě oni totiž nesou odpovědnost za celkové hospodaření úřadu včetně výdajů na provoz. Ty činily loni na dopravě 230 milionů korun.

"Jedním z výsledků auditu je, že po desetiminutovém rozhovoru odešel celý management odboru vnitřní správy," dodává Bártův náměstek Radek Šmerda. Žádný happy end se však nekoná. Některé z vyhozených úředníků už přijali do práce na ministerstvu zemědělství, které sídlí jen pár desítek metrů od ministerstva dopravy, píše MF DNES.

 

Bárta má podle průzkumu náklonnost většiny české veřejnosti

 

Lidem se líbí ministrem dopravy Vítem Bártou (VV) navrhovaná úsporná opatření i to, že zasáhl v případě možných předražených staveb, uvádí průzkum, který ve čtvrtek zveřejnila společnost SANEP.

To, že si Bárta nevzal tzv. dobu hájení ve svém úřadu a okamžitě zahájil radikální kroky, hodnotí kladně 90,3 procenta respondentů.

-Zdenek Michora, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články