Auta na zemní plyn (CNG) již budou moci parkovat v podzemních garážích

21. 12. 2010 – 21:43 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Auta na zemní plyn (CNG) již budou moci parkovat v podzemních garážích
S parkováním aut na CNG musí souhlasit majitelé samotných garáží, které musí splňovat vyhláškou dané technické normy, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V pátek 17. prosince skončilo meziresortní připomínkové řízení vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Podle této vyhlášky budou již moci v ČR auta na stlačený zemní plyn (CNG) parkovat ve všech, tedy i hromadných podzemních garážích.

Podzemní garáže jsou řasto součástí velkých obchodních center, sportovních hal nebo kulturních zařízení. Ve většině států EU, včetně našich sousedů (Německo, Rakousko, Slovensko, aj.), dnes parkování vozidel na CNG již možné je i v těchto prostorách.

Vyhláška by měla platit nejpozději od května nebo června 2011.

„Lidé ocení možnost parkování se svými CNG vozy ve všech garážích a velká obchodní centra, kam zatím tyto vozy nesměly, získají další zákazníky,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie (ČPU). „CNG již dávno není méněcenná pohonná hmota, je to naopak velice moderní, ekologické a bezpečné palivo a jsme rádi, že tuto změnu vyhlášky iniciovali sami hasiči,“ dodává.

 

Záleží na majiteli prostorů zda parkování aut na CNG povolí

 

S parkováním aut na CNG musí souhlasit majitelé samotných garáží, které musí splňovat vyhláškou dané technické normy. Znamená to například dostatečné odvětrávání prostor parkoviště a vybavení detektory úniku plynu. „Pokud takové zabezpečení některá stávající garáž dosud nemá, toto dovybavení nestojí majitele více než pár desítek tisíc korun,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka ČPU.

„Předpokládáme, že ke konci letošního roku bude v ČR jezdit okolo 3 tisíc vozidel na zemní plyn. Nabídka na českém trhu je opravdu velká. V současné době si můžete vybrat z nabídky více než 30 druhů sériově vyráběných osobních a užitkových CNG vozidel. Podle poslední celosvětové statistiky byl od poloviny roku 2009 do poloviny roku 2010 nárůst CNG vozidel o 12 procent, v absolutních číslech z 10,7 milionů až na 12 milionů. Tento údaj zahrnuje 401 tisíc autobusů a 218 tisíc těžkých nákladních vozidel (zvýšení o 31 až 35 procent). U nás je nárůst CNG vozidel v procentech ještě vyšší, neboť se trh teprve rozvíjí. V září loňského roku bylo v ČR celkem 1540 CNG vozidel, letos v září už to bylo 2275, což představuje meziroční nárůst téměř 48 procent, říká Markéta Schauhuberová, manažerka ČPU.“

Podle Mezinárodní asociace vozidel na zemní plyn (IANGV) se díky rostoucímu zájmu o alternativní paliva v průběhu následujících deseti let na silnicích objeví dalších více než 50 milionů aut poháněných stlačeným zemním plynem. Do roku 2020 by auta na zemní plyn mohla představovat až devět procent všech vozidel na světě. V Evropě to znamená do deseti let nejméně 23,5 milionu vozidel. „Zemní plyn zaujme během krátké doby ve světě jako dominantního paliva třetí místo po benzínu a motorové naftě,“ dodává Schauhuberová. U nás by mělo v tu dobu jezdit až 400 tisíc vozidel na CNG.

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články