Autovlak do Chorvatska letos nevyjede

27. 1. 2010 – 5:41 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Autovlak do Chorvatska letos nevyjede
Autovlak do Chorvatska, Foto: ČD | zdroj: NašePeníze.cz

Z důvodu vysokých finančních požadavků zahraničních železnic na provoz sezónního vlaku Jadran z Prahy do Splitu se vední Českých drah rozhodlo tento vlak v roce 2010 neprovozovat. Nároky zahraničních železnic by znamenaly buď značné zdražení jízdenek nebo velkou finanční ztrátu pro České dráhy.


Šlo by odhadem asi o 5 milionů korun. České dráhy tak daly přednost před rozvojem svých služeb v Česku a modernizaci českých souprav před financováním sezónního rekreačního vlaku v zahraničí.

Auovlak do chorvatska - Jadran, byl zaveden před devíti lety jako charterový sezónní spoj. Protože ani po několika letech nevydělal na svůj provoz, byl v sezóně 2006 zrušen. O rok později byl do jízdních řádů opět zaveden, ale s řadou změn. Na rozdíl od předchozích let byl veden nikoliv přes Rakousko, ale Maďarsko. Tato změna znamenala oproti minulosti prodloužení cestovní doby.

Vlak byl v letní sezóně provozován denně jako běžný vlakový spoj v závazku veřejné služby. Využívaly ho tak cestující i na kratší trasy, např. z Prahy do Pardubic nebo do Brna, a na úhradě jeho ztráty se podílely i veřejné rozpočty všech zúčastněných zemí. Díky tomu bylo možné provozovat expres Jadran ekonomicky vyrovnaným způsobem.   

Letos se však zahraniční železnice rozhodly změnit statut Jadranu a převedly ho z pravidelného závazkového spoje v komerční charterový spoj. Ani přes snahu Českých drah a jednání, která trvala až do poloviny letošního ledna, se toto rozhodnutí nepodařilo zvrátit. České dráhy by tak musely zaplatit provoz vlaku z Prahy až do Splitu, což by se promítlo do značného zvýšení ceny jízdenky. Češi by museli uhradit zahraničním železnicím veškeré náklady, které jsou spojeny s jízdou expresu Jadran i v Maďarsku a v Chorvatsku. Ztráta z provozu tohoto vlaku při pouhých cca 10 jízdách představuje při současných cenách jízdenek nejméně 5 milionů Kč.

Kam dál?
- Obliba autovlaků roste, České dráhy loni odvezly na Slovensko přes pět a půl tisíce aut
- Dálničních známky budou letos ve Slovinsku za stejnou cenu jako v loňském roce

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články