Až 70 procent vojáků přijde od ledna o hodnost

26. 12. 2010 – 22:08 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Až 70 procent vojáků přijde od ledna o hodnost
Celkovou úpravu soustavy si vyžádal nesoulad systému českých vojenských hodností se strukturou v ostatních zemích NATO., Foto:Army | zdroj: NašePeníze.cz

Českou armádu čeká od ledna příštího roku rozsáhlá změna v hodnostech. Soustava nových vojenských hodností sestavená tak, aby odpovídala armádám Severoatlantické aliance, se dotkne až 70 procent vojáků.

Změna v hodnostech vojáky překvapila, stěžovali si na špatnou komunikaci ze strany armády. Vadí jim také, že s nižší hodností budou dostávat nižší plat. Ministerstvo obrany ale vytvořilo nový systém příplatků, takže s nižší hodností by vojáci měli pobírat stejnou výši mzdy. Některé hodnosti, jako rotný, si dokonce polepší.

 

TIP: Drábek chce od ledna vojákům snížit plat o deset procent

 

Celkovou úpravu soustavy si vyžádal nesoulad systému českých vojenských hodností se strukturou v ostatních zemích NATO. Příslušníci české armády byli jistou anomálií a rozpoznávání jejich postavení bylo pro cizí vojáky komplikované.

Změna pozic v armádě zavádí zpět hodnost vojín a hodnosti poddůstojnického sboru, včetně desátníka, četaře a rotného. Novela zákona o vojácích z povolání naopak ruší hodnosti podpraporčík, štábní rotmistr a podporučík. Podporučíci získají hodnost poručíci, podpraporčíci budou rotmistři a štábní rotmistři získají hodnost rotných.

Hodnosti vojín, desátník, četař a rotný, které byly přidělované těm, kteří vykonávali základní vojenskou službu, byly zrušené v roce 2005. Nyní se do armády vrátí, hodnost vojín bude ovšem opět určena jen vojákům, kteří budou vykonávat základní výcvik.

Nový hodnostní systém definuje hodnostní sbory - mužstvo (hodnosti vojín a svobodník), poddůstojníci (desátník, četař a rotný), praporčíci (rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík a štábní praporčík), nižší důstojníci (poručík, nadporučík a kapitán), vyšší důstojníci (major, podplukovník a plukovník) a generálové (brigádní generál, generálmajor, generálporučík a armádní generál).

Změny se dočká také systém označování pozic vojáků. Opět na jejich výložky přibudou takzvané pecky.

Výčet hodností nabývající platnost 1. ledna 2011:

Mužstvo: vojín, svobodník
Poddůstojníci: desátník, četař a rotný
Praporčíci:

rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík, štábní praporčík

Nižší důstojníci:

poručík, nadporučík, kapitán

Vyšší důstojníci: major, podplukovník, plukovník
Generálové: brigádní generál, generálmajor, generálporučík, armádní generál

 

-Tomáš Paták,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články