Až 85 procent aut v autobazarech má přetočený tachometr

- Spotřebitelé autor: Redakce NašePeníze.cz

Máte narozeniny a toužíte po prstýnku s drahokamem? Dávejte si velký pozor při nákupu, protože mnohá klenotnictví prodávají ve špercích kameny, které neodpovídají drahokamům, varuje Česká obchodní inspekce. Podobně katastrofálně dopadly kontroly autobazarů. Tam zase prodejci jako o závod přetáčejí tachometry.

Kontrola autobazarů se přímo zaměřila na monitorování přetočených tachometrů a dopadly fatálně. Foto:SXC, Text:MED

Kontrola autobazarů se přímo zaměřila na monitorování přetočených tachometrů a dopadly fatálně. Foto:SXC, Text:MED , zdroj: NašePeníze.cz

"Provedli jsme 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem, tedy v 92 procentech," uvedl ředitel inspekce Vladimír Velčovský.

Vzhledem k tomu, že kontroly skončily tento týden a pravděpodobně vyústí ve správní řízení, nechtěl zveřejnit podrobnosti.

Kontrola autobazarů se přímo zaměřila na monitorování "přetočených tachometrů" a dopadly fatálně. "V 85 procentech případů byly přetočené tachometry. A to od 16 tisíc až do 40 tisíc kilometrů," uvedl Velčovský.

ČOI uložila v letošním prvním pololetí pokuty v celkové hodnotě 57,8 milionu korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 57 procent. Počet provedených kontrol poklesl o 11 procent na 20 726.

Tagy: autobazar tachometr stáčení přetáčení přetočení stočený