Až pětina lidí zvažuje ustoupit od vytápění plynem, kvůli ceně

- Energie autor: Redakce NašePeníze.cz

Odklon od plynu k jiné energii zvažuje pětina lidí, kteří ho používají pro vytápění, dalších devět procent už to udělalo. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Factum Invenio, který společnost zveřejnila v pondělí a podle něhož spotřebitelé uvádějí jako důvod růst cen.

Podle průzkumu je zemní plyn společně s ústředním topením ve vytápění českých domácností nejfrekventovanější, Foto:SXC

Podle průzkumu je zemní plyn společně s ústředním topením ve vytápění českých domácností nejfrekventovanější, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

O změně ve vytápění plynem neuvažuje 56 procent lidí, dvacetina není rozhodnutá. Zbývajících devět procent respondentů nemá na výběr, o druhu energie používané k topení nerozhoduje.

Spotřebu plynu ve své domácnosti čtvrtina lidí vůbec nezná. Téměř polovina oslovených o ní má přehled jen jako o částce, kterou za plyn platí. Naopak šest procent má o spotřebě přehled pouze v měrných jednotkách. Pětina respondentů umí dát dohromady obojí, tedy jak placenou sumu, tak spotřebované množství.

Pozor, čtěte také: Majitelé domků spalující odpad budou dostávat pokuty

Podle průzkumu je zemní plyn společně s ústředním topením ve vytápění českých domácností nejfrekventovanější. Skupinu, která je z hlediska znalosti spotřeby plynu nejvíce fundovaná, tvoří převážně muži. Naproti tomu lidé do 30 let se o spotřebu plynu ve své domácnosti zajímají nejméně.

Plyn v Česku zdražuje na přelomu prosince a ledna zhruba o pět procent. Společnost E.ON zdražila k 1. prosinci o 3,5 procenta, o 2,6 procenta zvyšuje k 1. lednu cenu i Pražská plynárenská. Nejvíc, o devět procent, zvyšuje 19. prosince sazbu za plyn RWE. Jako důvod firmy shodně zmiňují oslabení koruny a vyšší ceny ropy.

-Jan Kálal | MED

Tagy: bydlení plyn energie topení vytápění