Babišova vláda slibuje slevy na jízdné, peníze ale vezme hlavně učitelům

9. 4. 2018 – 0:00 | Naše peníze | red | Diskuze:

Babišova vláda slibuje slevy na jízdné, peníze ale vezme hlavně učitelům
zdroj: freeimages.com

Vláda v demisi přišla se slevou z jízdného pro seniory, děti, žáky a studenty. Začít platit by měla od 10. června. Zlevněné jízdné vyjde stát na několik miliard, vláda chce peníze získat od všech ostatních ministerstev, škrtat se tak bude prakticky všude. O největší částky přišlo školství a vzdělávání a také ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zavedení slev na jízdném až 75 % ve vlacích a autobusech pro seniory, děti, žáky a studenty, kterou avizovala vláda v demisi Andreje Babiše 27. března, vyjde na miliardy. Škrtat se tak muselo v rozpočtu na mnoha místech.

Celkem bylo z ostatních kapitol vyčleněno 3,258 miliardy korun. Největší část výdajů v jediné částce je 500 milionů z dávek, ministerstvo práce a sociálních věcí pak přijde ještě o 250 milionů.

Velkou ztrátu zažije i vzdělávání, školství, věda a výzkum, upozorňuje portál Perpetuum. Samotné ministerstvo přijde o 400 milionů, Akademie věd České republiky o 100 milionů, Technologická agentura o 216 milionů, Grantová agentura o 150 milionů, Ústav pro studium totalitních režimů o 5 milionů.

"Kde vzít na levnější jízdné? O jednu z největších částek přišlo ministerstvo školství, které usilovalo např. o zvýšení platů učitelů," reaguje na škrty v rozpočtu Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy.

"Před volbami se všechny strany předháněly, jak je pro ně vzdělávání důležité. Je jen půl roku po volbách a vláda v demisi již škrtá v oblasti školství. Levnější jízdné potřebným pomůže, ale kvalitu vzdělávání tím nezvedneme. A dokud nebudeme považovat vzdělání za investici, můžeme o budoucí prosperitě jen snít,” uvádí pro Perpetuum předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

O výrazné částky ale přišly i další resorty. Ministerstvo spravedlnosti přijde o 200 milionů.

Na to reaguje advokát Petr Němec na Twitteru: "Poloviční částka by nám s kolegy stačila, abychom zastavili 300.000 protiprávních exekucí v hodnotě 54 miliard a vytáhli desítky až stovky tisíc rodin z dluhové pasti."

Zdroje:
Úřad vlády, Perpetuum

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články