Banka vás pozná po hlase, hesla budou minulostí

- Banky autor: Martin Slapnička

Když nyní Češi volají do banky a chtějí něco vyřídit, nejdřív musejí prokázat, že jsou to opravdu oni, třeba pomocí hesla či PIN kódu. Až pak s nimi operátor cokoliv řeší. To už by se ovšem mělo brzy změnit.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Česká spořitelna, která je se skoro pěti miliony klientů největší tuzemskou bankou, totiž hodlá brzy zavést nový, mnohem rychlejší způsob ověření identity volajících. Trendy v bankovnictví ovšem obvykle kopíruje celý trh a dá se tak očekávat, že podobné ověření nabídnou i další banky na českém trhu.

Jak píše páteční MF DNES, místo hesel a kódů bude stačit, když volající na operátora promluví. A systém podle hlasu pozná, jestli je na druhém konci linky ten správný klient, nebo naopak imitátor či podvodník.

Takzvaná hlasová biometrie je v Česku v podstatě neznámá a spořitelna bude první bankou u nás, která moderní technologii nasadí do ostrého provozu. V zahraničí jde přitom o poměrně běžný způsob, jak ověřit identitu zákazníků a zkrátit čas, který jinak zabere hledání hesel a číselných kódů.

Podle expertů je navíc hlas každého člověka jedinečný, podobně jako otisky prstů a systém prý nedokáže obelstít ani šikovný imitátor.

Přesné datum spuštění hlasového rozpoznávání Česká spořitelna zatím neuvedla.

Tagy: banka Česká spořitelna Bankovnictví ověření hesla

Zdroje: MF DNES,ČSAS