Bankéři: Příští rok poroste česká ekonomika o dvě procenta

- Auto-moto autor: Redakce NašePeníze.cz

Česká bankovní asociace (ČBA) odhaduje, že se tuzemské hospodářství dostane do černých čísel již v průběhu druhé poloviny letošního roku. Pro příští rok bankéři odhadují růst na úrovni dvou procent, zatímco inflace klesne na 1,9 procenta, informovala ve středu ČBA.

Pro letošní rok očekávají bankéři pokles o 0,5 procenta. Foto:Radka Malcová

Pro letošní rok očekávají bankéři pokles o 0,5 procenta. Foto:Radka Malcová,zdroj: NašePeníze.cz

"I přes problémy české ekonomiky v roce 2012 a neočekávaný pokles HDP v Německu očekáváme v druhé polovině roku oživení. Výsledkem by měl být nejen mírný pokles ekonomiky o 0,2 procenta za celý rok, ale především dobrý základ pro vývoj v roce 2014," uvedl Petr Dufek, člen Vědeckého grémia ČBA a ředitel makroekonomického výzkumu ČSOB.

Z analýzy České bankovní asociace dále vyplynulo, že zatímco nezaměstnanost bude nadále klesat v důsledku sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství, tak domácí spotřeba ještě nějaký čas zůstane v záporných hodnotách. Pro letošní rok očekávají bankéři pokles o 0,5 procenta.

Česká národní banka přitom počítá s poklesem tuzemského hospodářství v letošním roce o 0,3 procenta. Odhady pro příští rok mají přitom členové ČBA a centrální banky téměř shodné. ČNB počítá s růstem o 2,1 procenta, a to zejména vlivem silnější zahraniční poptávky a volnější rozpočtové politiky vlády.

Ještě o něco optimističtější výhled pro letošek (+0,1 procenta HDP) má ministerstvo financí. Naopak pro rok 2014 ale počítá s výkonem ekonomiky o něco nižším (+1,4 procenta).

ČBA vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti a podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví.

Jan Soukup | MED

Tagy: ekonomika finance 2014 bankéři ČBA