Bankomaty na sobě mohou mít nové podvodné zařízení

8. 12. 2009 – 18:48 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bankomaty na sobě mohou mít nové podvodné zařízení
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Právě díky všímavosti klientů bank zadržela Policie ČR v pondělí 7. prosince 2009 v Praze dva muže, kteří jsou podezřelí z instalace skimmovacích zařízení na bankomaty. U mužů bylo nalezeno nové skimmovací zařízení i padělky karet. V Česku je proti skimmingu zabezpečena velká část bankomatů. Nové antiskimmingové zařízení však motivovalo podvodníky k výrobě nové čtečky karet.


Podle poznatků, mívají nejnovější modely podvodníků kopírovacího zařízení na bankomatech České spořitelny stejnou zelenavou barvu jako samotný bezpečnostní nástavec, který je umístěn v bankomatu na vstupu pro kartu, a mohou být na tento nástavec upevněny.

- Na bankomatech může být podvodné zařízení zadržující hotovost při výběru
- Depozitní bankomaty umožní peníze vybírat i vkládat
- Zneužití platebních karet ve Španělsku se může týkat až 100tis čechů

Čtečka bývá také často kamuflována v liště, která je umístěna přes šířku bankomatu přes vstup pro platební kartu a výdej potvrzenek. Kamera pro snímání PIN je pak většinou v liště nad rámem obrazovky. Krycí lišty kopírovacích prostředků jsou vesměs v barvě a kovu velmi podobných materiálu, ze kterého je bankomat vyroben.

Skimming, čili kopírování magnetického proužku karet v bankomatech, je metodou velmi starou, která se bohužel průběžně vyvíjí. Kopírování trápí banky a jejich klienty po celé Evropě.

Banky ve dle vlastního vyjádření uplatňují princip plné kompenzace ztrát klientů způsobených kopírováním karet.

Na bankomatech může být podvodné zařízení zadržující hotovost při výběru. Jde o zařízení pro zadržení hotovosti při výběru hotovosti z bankomatu. Konkrétně jde o nalepení lišty přes otvor pro výběr hotovosti, který vypadá podobně jako pravý otvor - hotovost se na lištu z vnitřní strany nalepí a peníze nevyjedou ven.

Desatero bank správného používání platební karty

1. Chránit se začínáte již při převzetí karty Při převzetí kartu ihned podepište a pořiďte si kopii podepsaného podpisového proužku.

2. Karta je pouze Vaše Kartu nikomu nepůjčujte – držení karty neoprávněnou osobou zakládá podstatu trestného činu.

3. Chraňte PIN a údaje o kartě PIN nikomu nesdělujte a v žádném případě PIN neukládejte v blízkosti karty/nepište na kartu. Zásadně nereagujte na e-mailové či telefonické požadavky o sdělení údajů o platební kartě (číslo karty, platnost, bezpečnostní kód ze zadní strany karty případně i PIN)

4. U bankomatu buďte opatrní Prohlédněte si bankomat, ze kterého chcete vybírat. Při zadávání PIN dbejte na to, aby nikdo za Vašimi zády nemohl PIN odpozorovat. Pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte správce bankomatu a raději jděte vybrat jinam. V případě problémů při výběru nepřijímejte v žádném případě „pomoc“ cizích osob (např. rady na opakované zadání PIN). V případě, že bankomat nevydá bankovky zkontrolujte pro jistotu zda nebyl na výdejní otvor instalován falešný kryt

5. Poškozená karta přestává sloužit Chraňte magnetický proužek a kontakty čipu karty před mechanickým poškozením (poškrábáním) a před zmagnetizováním (mobilním telefonem, magnetickým zapínáním kabelek, počítačem aj.).

6. Ztrátu karty je třeba odhalit co nejdříve Kartu noste odděleně od osobních dokladů a pravidelně kontrolujte, zda je na svém místě. Ke kartě se chovejte vždy se stejnou pozorností jako ke svým penězům.

7. Při placení kartou buďte pozorní Při placení kartou sledujte personál obchodu. Dbejte na to, aby Vaše karta byla použita pouze na jednom čtecím zařízení a aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Personál prodejny či restaurace by neměl s kartou odcházet mimo Váš dohled. Také zkontrolujte, zda Vám personál vrátil skutečně Vaši kartu. Pokud pojmete podezření, že s platbou nemuselo být vše v pořádku, raději si co nejdříve ověřte, zda transakce byla zúčtována správně. Při jakékoli nesrovnalosti informujte banku.

8. Nákupy bez návštěvy obchodu šetří čas, ale zvyšují riziko Pokud máte při platbě kartou přes internet nebo telefon jakékoli pochybnosti o obchodníkovi, raději zvolte jiný způsob úhrady než platební kartou. Nejbezpečnější jsou internetové obchody, na jejichž stránkách naleznete loga „Verified by Visa“ resp. „MasterCard Secure Code“.

9. Sledujte své výpisy z účtu Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku.

10. Pokud dojde k nejhoršímu, jednejte co nejrychleji Při ztrátě nebo odcizení kartu ihned zablokujte.

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články