Bankomaty slaví půlstoletí. Co o nich možná ani nevíte?

11. 8. 2017 – 11:53 | Banky | Martin Slapnička | Diskuze:

Bankomaty slaví půlstoletí. Co o nich možná ani nevíte?
Ilustrační foto: Bankomat | zdroj: freeimages.com

Pamatujete si na dobu, kdy jste jako děti za účelem výběru uspořených prostředků rozbíjeli prasátko? Ve světě dospělých je sice tento destruktivní akt nahrazen sofistikovanějšími metodami v podobě zadání PIN, nedobytnost vaší hotovosti uvězněné v útrobách speciálního předmětu je ale tatáž. Řeč je o peněžním výdejovém automatu, neboli bankomatu, který letos slaví 50leté výročí.

První pokusy o sestrojení tohoto zařízení však neproběhly roku 1967, ale již o osmadvacet let dříve. Otcem myšlenky mechanického přístroje na vydávání hotovosti byl Američan arménského původu, Luther George Simjan. Ten jej veřejnosti představil již v roce 1939 v New Yorku. O vynález však tehdejší společnost příliš zájem neměla a zařízení tak bylo po půlročním provozu nakonec zrušeno. Mnohem větší úspěch zaznamenal John Shepherd-Barron o necelé tři desítky let později, kdy bankomat dne 27. června 1967 představil klientům londýnské pobočky Barclays Bank. Inspirací mu tehdy byl automat na čokoládové tyčinky a důvodem nespokojenost s omezenou otevírací dobou bank. Bankomat fungoval na principu vložení jednorázových poukázek, za které vydával obálky s deseti librami.

Převratný vynález západní Evropy se rychle šířil i do dalších států, Británii záhy následovala například Francie, Švédsko či Švýcarsko. Revoluční novince postupem času neodolalo ani tehdejší Československo – první bankomat byl u nás nainstalován roku 1989 na Václavském náměstí, zpočátku však sloužil pouze zaměstnancům spořitelny. Široké veřejnosti byl ale zpřístupněn bezprostředně po revoluci, a to 1. prosince 1989. Na rozdíl od dnešních bankomatů jej bylo možné využít jen k jedinému účelu – výběru peněz, přičemž fungoval v režimu off-line a aktuální data tak museli zaměstnanci banky každodenně nahrávat do systémů prostřednictvím disket.

Od svých prvopočátků urazily tyto přístroje značný kus cesty a portfolio poskytovaných služeb se významným způsobem rozšiřuje dodnes. Ačkoli se v nejbližších letech rozhodně nedá předpokládat jejich ústup, slávu bankomatů poněkud zastínil příchod platebních terminálů, jimiž je vybaven stále větší počet obchodníků a k jejichž užití hotovost nepotřebujete. Novinkou poslední doby pak jsou takzvané bezkontaktní karty, jimiž lze za určitých podmínek platit i bez znalosti magického čtyřčíslí.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články