Bárta: Kdo chce robotickou operaci a malou jizvu, ať si připlatí

3. 4. 2011 – 14:28 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bárta: Kdo chce robotickou operaci a malou jizvu, ať si připlatí
Největší problém je definice standardu a nadstandardu, Fotot: VV | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) v nedělní Partii uvedl, že jeho strana považuje za nutné jako první definovat zdravotní standard a nadstandard, na jeho určení by se měli podílet odborníci, ne politici.

K nadstandardu podle něj patří operace robotem, za niž by si pacient připlatil i sto tisíc korun.

"Chceme zvýšení platů lékařů, ale jen pod podmínkou, pokud lékařská komora definuje zdravotní standard na příští rok," vysvětlil Bárta v pořadu televize Prima. Podle jeho slov je nutné příští rok ušetřit zhruba 12 miliard korun. "Téměř tři miliardy se dají ušetřit na lékové politice a další miliardy by se daly ušetřit na rušení akutních lůžek nejen ve fakultních nemocnicích," řekl.

Část z této sumy 12 miliard by mohl vyřešit také právě jasně definovaný standard, resp. nadstandard. Příkladem nadstandardu je podle Bárty třeba robotická operace. Pacient má po ní menší jizvu, takže pokud si zákrok tohoto typu zvolí, ať si podle ministrových slov zaplatí rozdíl, který může činit až sto tisíc korun oproti klasické operaci.

VV: Od příštího roku si lidé připlatí za nadstandardní péči

Bárta zároveň upozornil, že debata nad zvyšováním poplatků je až poslední kapitolou, kterou se budou koaliční partneři ve formátu K9 zabývat.

Diskuse se spolu s šéfem rezortu dopravy zúčastnil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Oba politici se shodli, že Věci veřejné a TOP 09 mají o zdravotnické reformě značně rozdílné představy a že zvyšování zdravotnických poplatků nemá s reformou nic společného.

Pacienti na přístrojích si budou moci rozhodnout zda budou chtít odpojit – a tedy zemřít

Heger: Reforma zdravotnictví tkví i ve zvyšování konkurenceschopnosti zdravotních pojišťoven

Jedním z bodů reformy zdravotnictví je plán ministra Hegera na zvýšení konkurenceschopnosti zdravotních pojišťoven. "Chceme pojišťovnám umožnit volnější režim, aby si více konkurovaly," řekl Heger a dodal, že i programové prohlášení vlády rovněž obsahuje návrh na fúzi několika pojišťoven.

"V příštím roce dojde ke sloučení zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské pojišťovny," informoval Heger.

V současnosti funguje v České republice deset zdravotních pojišťoven.

Podle slov ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka, který se do diskuse zapojil prostřednictvím telemostu, český trh neunese víc než čtyři nebo pět pojišťoven.

"K redukci by dojít mělo a mělo by dojít i k posílení role pojišťoven, ale i jejich odpovědnosti," doplnil Heger a dodal, že by mělo dojít i k omezení pacienta přecházet mezi pojišťovnami.

"Pojišťovny si dnes nekonkurují kvalitou péče o pacienty, ale klienti pojišťoven jsou v současnosti lákáni různými benefity," vysvětlil.

"Do budoucna bychom rovněž chtěli snížit výlučnost Všeobecné zdravotní pojišťovny, i když díky její velikosti a počtu pacientů to bude obtížné," uvedl dále.

Šéf rezortu zdravotnictví se tímto návrhem nechal inspirovat v Nizozemsku, kde funguje několik pojišťoven, které mají větší odpovědnost, a pokud vykazují nepříznivé finanční výsledky, jsou povinny se sloučit s lépe fungující pojišťovnou.

"V Nizozemsku polovinu nákladů na zdravotnictví kryje stát a rovněž provádí kompenzaci různě nemocných pacientů. U nás se to mezi pojišťovnami vyrovnává jenom podle věku," doplnil ředitel VZP Horák.

Ministr zdravotnictví rovněž zmínil i otázku zvyšování osobní spoluúčasti na zdravotním ošetřování. Toto navyšování je podle něj až posledním krokem zdravotnické reformy.

V současnosti je spoluúčast na 17 procentech a v případě navyšování by nemělo překročit hranici 20 procent.

 

-Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články