Bárta: Ročně za obsluhu státního dluhu lidé zaplatí 70 miliard korun

7. 11. 2010 – 21:26 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bárta: Ročně za obsluhu státního dluhu lidé zaplatí 70 miliard korun
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Cestu do Řecka Česko ještě neodvrátilo, stát je i nadále potřeba v jeho hospodaření umravňovat, uvedl v nedělním pořadu Partie TV Prima ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Místopředseda ČSSD Milan Urban naopak stále považuje "strašení Řeckem" za politicky účelovou záležitost.

"Musíme nasadit všechny prostředky k uplatnění rozpočtové disciplíny, pochopitelně s minimalizací sociálních dopadů. Za velmi zásadní považuji, abychom si uvědomili, že jsme ještě neodvrátili cestu České republiky do Řecka," upozornil Bárta. Řecko se fiskální nezodpovědností letos dostalo do problémů. Investoři kvůli ztrátě důvěry odmítali kupovat řecké státní dluhopisy a s pomocí musely přijít Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

 

TIP:

- Česká republika si půjčuje každou sedmou korunu, kterou utratí

- Státní dluh se za pololetí zvýšil o 68 miliard korun. Každý dluží 125 tisíc korun

 

"My se tady hádáme o každou miliardu. Jenže pak se podíváme do kolonky ´obsluha státního dluhu´ a vidíme, že jen na příští rok je tam částka 70 miliard korun. To jsou dva roční rozpočty samotného ministerstva dopravy. Považuji za nutné s tímhle občany seznamovat," ujistil ministr. "Ty peníze se projedly velmi neefektivně za nebývale vysokých nákladů. Pokud nechceme zadlužovat své děti, musíme stát umravnit," dodal.

Místopředseda ČSSD Milan Urban nevidí situaci tak dramaticky. "Jsem přesvědčen, že řecký problém nám nehrozí, k tomu máme opravdu daleko. Ale chápu, že to strašení Řeckem mělo zvláště před volbami politický účel," reagoval Urban. "Samozřejmě ani já nemám radost z toho, že dluhová služba stojí 70 miliard ročně. Taky máme snahu dostat veřejné finance do vyváženého stavu. Ale chceme na to jít spravedlivěji, efektivněji a inteligentněji. Nikoliv tupými plošnými škrty," uzavřel Urban. Jak by se mělo šetřit aniž by se škrtalo však Urban neřekl.

-Tomáš Cížek,Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Hospodářská situace je špatná, ale máme dobrou životní úroveň, myslí si lidé

- Přispějete na splacení státního dluhu?

- Povede zvyšování státního dluhu k bankrotu?

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články