Benzín a nafta jsou nejdražší za poslední roky a bude hůř

- Ceny PHM autor: Martin Slapnička

Pohonné hmoty jsou v současnosti nejdražší od prosince 2014. Průměrná cena za litr benzínu vyskočila na 33,61 koruny. Nejvíce zdražení pocítí řidiči v Praze, kde je litr v průměru vyjde na 34,50 koruny. Nejméně naopak benzín stojí na jihu Čech.

Benzin by mohl stát až 40 korun, Foto: SXC/NašePeníze.cz

Benzin by mohl stát až 40 korun, Foto: SXC/NašePeníze.cz , zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot dál stoupají. Benzín je v Česku nejdražší za poslední čtyři roky, oproti minulému týdnu opět zdražil. Podle ekonomů se řidiči musejí připravit na to, že ceny budou růst i nadále.

Jedná se ovšem o průměrné ceny, realita na čerpacích stanicích je mnohdy jiná. Například na čerpací stanici v centru Ostravy zaplatí řidiči za litr benzínu 34,20 koruny.

S benzínem zdražila také nafta, oproti minulému týdnu o 17 haléřů. A litr se teď prodává průměrně za 32,87 koruny. "V těchto dnech se v Česku začíná projevovat citelný růst cen ropy na světových trzích. Ropa typu Brent zdražila v uplynulém měsíci o více než deset dolarů na barel," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Podle ekonomů navíc zdražování není konec. Už brzy má průměrná cena benzínu atakovat 34 korun za litr. Do konce roku prý může cena za litr benzínu převýšit i 35 a nafta 34 korun.

Tagy: benzín nafta ceny phm ceny pohonných hmot

Zdroje: MED,CCS