Benzínky s nekvalitním palivem se už smějí pravidelně zveřejňovat

20. 4. 2011 – 11:20 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzínky s nekvalitním palivem se už smějí pravidelně zveřejňovat
ČOI se zveřejňování informací o nepoctivých čerpacích stanicích nejdřív dlouho bránila právě s ohledem na chybějící zákonnou oporu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Uvádění informací o čerpacích stanicích s nekvalitním benzínem a naftou Českou obchodní inspekcí (ČOI) získalo oporu v zákoně. Fungující praxi potvrdila novela zákona o pohonných hmotách, která začala účinkovat od čtvrtka.

Novela umožňuje zveřejňovat nepoctivé prodejce na internetových stránkách ČOI. Inspektoři mohou uvádět pravomocná rozhodnutí, která se týkají čerpacích stanic, jejich provozovatelů, dopravců nebo distributorů pohonných hmot, u nichž ČOI zjistila, že jakost nebo složení prodávaných, vydávaných nebo přepravovaných pohonných hmot není v souladu se zákonem.

"Zákon má zvýšit ochranu motoristů a trhu s pohonnými hmotami. Nepoctivé prodejce může inspekce zveřejnit a tím upozornit na jejich počínání," uvedl po březnovém schválení normy v horní komoře parlamentu senátor Jiří Bis (ČSSD).

TIP: Seznam benzínek s nekvalitním benzínem a naftou v roce 2010

Novela dále počítá s tím, že provozovatelé čerpacích stanic budou muset zpřístupnit informace o podílu biopaliv.

Změna zákona se dotkne i společností, které na území Česka neprodávají pohonné hmoty přímo na benzínkách. Nově se totiž budou muset registrovat u příslušného celního úřadu. Vznikne i registr těchto firem, který bude evidovaný na Generálním ředitelství cel a navíc veřejně přístupný. Změna má zabránit daňovým únikům.

ČOI se zveřejňování informací o nepoctivých čerpacích stanicích nejdřív dlouho bránila právě s ohledem na chybějící zákonnou oporu, nakonec k němu ale přistoupila už ve chvíli, kdy norma procházela legislativním procesem.

Zatím naposledy uvedli inspektoři informace o nekvalitním benzinu a naftě na pumpách v Česku i o uložených pokutách v pondělí 18. dubna. Seznam čerpacích stanic s nevyhovujícími vzorky na stránkách www.coi.cz rozšířila inspekce o osm provozoven, postihy pro prodejce se pohybovaly od 20 do 150 tisíc korun.

-Jan Kálal | MED

Kam dál?

- Seznam benzínek, pokutovaných v lednu 2011 za nekvalitní pohonné hmoty

- Které benzínky nabízejí nekvalitní pohonné hmoty? Dozvíte se to každý měsíc

- Benzínky které mají nekvalitní pohonné hmoty stát konečně zveřejní

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články