Benzínky s nekvalitním palivem se už smějí pravidelně zveřejňovat

- Spotřebitelé autor: Redakce NašePeníze.cz

Uvádění informací o čerpacích stanicích s nekvalitním benzínem a naftou Českou obchodní inspekcí (ČOI) získalo oporu v zákoně. Fungující praxi potvrdila novela zákona o pohonných hmotách, která začala účinkovat od čtvrtka.

ČOI se zveřejňování informací o nepoctivých čerpacích stanicích nejdřív dlouho bránila právě s ohledem na chybějící zákonnou oporu, Foto: SXC

ČOI se zveřejňování informací o nepoctivých čerpacích stanicích nejdřív dlouho bránila právě s ohledem na chybějící zákonnou oporu, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Novela umožňuje zveřejňovat nepoctivé prodejce na internetových stránkách ČOI. Inspektoři mohou uvádět pravomocná rozhodnutí, která se týkají čerpacích stanic, jejich provozovatelů, dopravců nebo distributorů pohonných hmot, u nichž ČOI zjistila, že jakost nebo složení prodávaných, vydávaných nebo přepravovaných pohonných hmot není v souladu se zákonem.

"Zákon má zvýšit ochranu motoristů a trhu s pohonnými hmotami. Nepoctivé prodejce může inspekce zveřejnit a tím upozornit na jejich počínání," uvedl po březnovém schválení normy v horní komoře parlamentu senátor Jiří Bis (ČSSD).

TIP: Seznam benzínek s nekvalitním benzínem a naftou v roce 2010

Novela dále počítá s tím, že provozovatelé čerpacích stanic budou muset zpřístupnit informace o podílu biopaliv.

Změna zákona se dotkne i společností, které na území Česka neprodávají pohonné hmoty přímo na benzínkách. Nově se totiž budou muset registrovat u příslušného celního úřadu. Vznikne i registr těchto firem, který bude evidovaný na Generálním ředitelství cel a navíc veřejně přístupný. Změna má zabránit daňovým únikům.

ČOI se zveřejňování informací o nepoctivých čerpacích stanicích nejdřív dlouho bránila právě s ohledem na chybějící zákonnou oporu, nakonec k němu ale přistoupila už ve chvíli, kdy norma procházela legislativním procesem.

Zatím naposledy uvedli inspektoři informace o nekvalitním benzinu a naftě na pumpách v Česku i o uložených pokutách v pondělí 18. dubna. Seznam čerpacích stanic s nevyhovujícími vzorky na stránkách www.coi.cz rozšířila inspekce o osm provozoven, postihy pro prodejce se pohybovaly od 20 do 150 tisíc korun.

-Jan Kálal | MED

Kam dál?

- Seznam benzínek, pokutovaných v lednu 2011 za nekvalitní pohonné hmoty

- Které benzínky nabízejí nekvalitní pohonné hmoty? Dozvíte se to každý měsíc

- Benzínky které mají nekvalitní pohonné hmoty stát konečně zveřejní

Tagy: benzín nafta palivo Benzínky s nekvalitním benzínem naftou