Bez povolení cesty systémem ESTA je vstup do USA risk

25. 3. 2010 – 13:23 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bez povolení cesty systémem ESTA je vstup do USA risk
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

USA zpřísnili kontrolu vstupu do země pro zahraniční turisty !

Od soboty 20. března může být letecká společnost, která přijala na palubu cestujícího bez registrace (ESTA) pokutována ve výši 3300 USD ( 62 tis. Kč) za osobu.

USA oficiálně vyjmenovaly seznam možných následků pro všechny zahraniční turisty, kteří předem správně nepožádali před vstupem do USA o povolení cesty (ESTA). Naše Asociace o tom byla informována americkou stranou s tím, že s okamžitou platnosti začaly americké úřady důsledněji dohlížet na registraci cestujících prostřednictvím systému ESTA.

Dopravcům nově hrozí :

- od 20.března 2010 může být přepravce ( letecká či lodní společnost), který přijal na palubu cestujícího bez předchozí registrace (ESTA), podroben pokutě ve výši 3300 USD ( 62 tis.Kč) za cestujícího

Turistům hrozí :

- odmítnutí nástupu na palubu letadla či lodi přepravcem

- povinnost podrobit se sekundární kontrole na příslušném celním a pohraničním úřadu

- nutnost vyplnit příslušnou žádost o vstup do USA a zároveň uhradit administrativní poplatek ve výši 300-400 USD ( 5700 - 7600 Kč)

- úplné odmítnutí vstupu do USA

Elektronický systém povolení cesty do USA ( ESTA) nebyl doposud zpoplatněn. Americký prezident Obama však tento měsíc 4. března podepsal zákon, tzv. "Travel Promotion Act", kterým bude nově zaveden poplatek ve výši 10,- USD ( 180 Kč) za vstup na území USA. Zákon tak vstoupí v platnost do 6 měsíců. Uhrazený poplatek bude aplikován jednorázově pro neomezený počet cest do USA a bude vybírán prostřednictvím elektronického systému ESTA při zpracování registrace. Z poplatku mají být financovány náklady na propagaci cestování do USA.

Nový zákon rovněž umožňuje vybírat případně i administrativní poplatek ve výši 2-3 USD za jednotlivou transakci v rámci systému ESTA, který by měl sloužit k financování provozu tohoto elektronického systému.

Bezvízový tzv. Visa Waiver Programme (ESTA) je v současné době aplikován pro 35 zemí světa ( z toho 22 členských zemí EU) včetně České republiky. Čeští turisté mohou využívat bezvízový systém elektronické registrace ESTA od 17. listopadu 2008.

 

Díky zavedení bezvízového styku (ESTA) navštívilo vloni USA více než 50 tis. českých turistů, což znamená, že USA bylo vloni jedinou zemí na světě, která zaznamenala přes krizi nárust počtu českých turistů. USA navštíví každoročně přibližně 50 mil. zahraničních turistů a tato země je tak po Francii druhou nejnavštěvovanější světovou turistickou destinací.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články