Bíle zlato může být podvrh! Cena stejná, kvalita horší

10. 12. 2009 – 18:21 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bíle zlato může být podvrh! Cena stejná, kvalita horší
Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ve dnech 3. – 10. Listopadu 2009 byla provedena společná kontrolní akce České obchodní inspekce a Puncovní inspekce v celkem 19 zlatnických obchodech po celém území České republiky. Více než 10 procent kontrolovaných vzorků byl podvrh.


Kontrolní akce byla zaměřena na dodržování poctivých obchodních praktik při prodeji šperků z bílého zlata, zda nedochází k uvádění nepravdivého údaje o prodávaných výrobcích – nabízené zboží je deklarováno jako zboží z bílého zlata, ačkoliv ve skutečnosti je zhotoveno z barevných zlatých slitin.

Čtete také:

- Bankomaty na sobě mohou mít nové podvodné zařízení
- Půjčky a úvěry - přehled nebankovních společností. Kde si rozhodně nepůjčovat?
- Vánoční nákupy na internetu - na co si dát pozor?


česká obchodní inspekce provedla celkem 19 kontrol u osob, které prodávají zlaté zboží. Provozovny byly vytipovány Puncovním úřadem tak, aby byla kontrola provedena napříč prodejní sítí v celé ČR. K podrobnému přezkoumání v prubířských laboratořích Puncovního úřadu bylo odebráno 291 kusů šperků nabízených k prodeji jako zboží z bílého zlata.

Tyto šperky byly podrobeny rentgenové spektrální analýze (přístroj MIDEX) a u kusů, jež nevykázaly ve hmotě významnější přítomnost niklu, paladia, manganu nebo galia, kteréžto kovy jsou původci bílého zbarvení slitiny, byla na malé ploše prubířským kamenem mechanicky odstraněna galvanicky nanesená povrchová vrstva rhodia a barevný rozdíl jádra předmětu a jeho povrchu byl zdokumentován fotografick.

Takto bylo zdokumentováno 35 kusů zboží, jež není zhotoveno ze slitiny bílého zlata, ale ze slitin barevných (žluté, červené, růžové), které byly na bílou barvu pouze povrchově upraveny porhodiováním, takže při prosté vizuální prohlídce působí dojmem kompaktního bílozlatého šperku. Toto průkazně nebílozlaté zboží bylo zadrženo na Puncovním úřadě jakožto důkazní prostředek a celá záležitost předána k dalšímu řízení České obchodní inspekci.

„Celá záležitost je z hlediska zákazníka velice záludná, neboť dokud nedojde užíváním šperku k mechanickému opotřebení tenké (0,2-0,5 μm) povrchové vrstvy rhodia, a neprojeví se barevná změna, nemá zákazník šanci zjistit, že mu byl prodán jiný šperk, než požadoval,“ uvedl Ing. Dušan Bouša, ředitel puncovní inspekce.

„Nebyl sice přímo poškozen finančně, protože cenový rozdíl mezi bílou a barevnou slitinou není podstatný, ale po setření povrchové vrstvy rhodia se neestetické barevné skvrny dají, opět ovšem dočasně, překrýt jen novým porhodiováním, což problém neřeší, ale pouze oddálí,“ dodal Ing. Martin Novotný, předseda Puncovního úřadu.

Jedná se tedy o neodstranitelnou vadu. Nebezpečí dále zvyšuje to, že ani obchodník často netuší, že prodávaný šperk není z bílozlaté slitiny, neboť i on jej koupil od dealera, ten od velkoobchodníka a ten jej obvykle dovezl ze zahraničí.

Z celkového počtu 19 kontrol. Nedostatky byly zjištěny celkem u 8 firem.

Uvedené zjištění, kdy bylo nabízeno spotřebiteli zboží z bílého zlata, které bylo ovšem ve skutečnosti zhotoveno z barevných zlatých slitin a následně povrchově upraveno porhodiováním, není v rozporu s puncovním zákonem, neboť má předepsanou ryzost i stav.

Jednání prodávajícího je ale porušením ustanovení § 4 odst. 3 v návaznosti na ustanovení § 5 odst. 1 písm. a) a naplněním skutkové podstaty ustanovení § 24 odst. 1 písm. a) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, kterého se prodávající dopustil tím, že porušil zákaz používání nekalých obchodních praktik, neboť užil nepravdivý údaj o prodávaném výrobku.

Zjištěné nedostatky u všech 8 prodávajících budou předmětem správního řízení.

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články