"Bílý sex" je největší žrout elektřiny

10. 9. 2017 – 18:10 | Energie | Martin Slapnička | Diskuze:

"Bílý sex" je největší žrout elektřiny
Moderní ledničky jsou úsporné i výkoné. | zdroj: freeimages.com

Jste doma, hladoví a nevíte, co zakousnout. Otevřete dvířka ledničky, abyste si vzali ovoce. Za chvíli je otevřete znovu, abyste sáhli po sýru. Pak po zbytku salátu. Poté přijde na řadu jogurt... Víte, že časté otevírání chladničky má významný vliv na spotřebu elektrické energie, ptá se kanadská spotřebitelská organizace Protégez-Vous.

Protégez-Vous upozorňuje na tři relativně časté situace, které významně přispívají k výši částky, kterou najdete na svém pravidelném vyúčtování za elektřinu. Jde o časté otevírání chladničky, ukládání horkých pokrmů do lednice a umisťování chladničky vedle zdroje tepla. Spotřebitelská organizace přitom vycházela ze zkušeností francouzských spotřebitelů, kteří těmto situacím chladničky nejrůznějších značek vystavovali a sledovali jejich energetickou náročnost.

Časté otevírání zvyšuje „hladovost“ ledničky

Otevřít patnáctkrát denně chladničku nedá velkou práci. V domácnost se dvěma lidmi stačí, když ji každý člen otevře dvakrát ráno, dvakrát v poledne a třikrát večer. Test ukázal, že při 15 otevření za den se průměrně zvýšila spotřeba chladničky o 17 %. Mezi testovanými se však našly i modely, kterým stoupla spotřeba při takovém režimu i o 32 %. Vzpomeňte proto, kolikrát necháte dvířka chladničky dokořán, když doplňujete nákup, nebo přemýšlíte, co by se z dostupných zdrojů dalo připravit k večeři. Změnou chování můžete své náklady snížit.

Horké jídlo do chladničky nepatří

Z důvodů zachování bezpečnosti pokrmů často vkládáme do útrob chladící skříňky ještě teplé jídlo. Protégez-Vous proto upozorňuje, že takové počínání může zvednout spotřebu elektřiny až o 15 %. Před uložením do chladu doporučuje například uložit nádobu s jídlem do studené vody nebo ponechat odkrytou, případně jídlo rozdělit na menší porce před tím, než je do chladničky uložíte. Není od věci myslet na to, že mezi položkami v chladničce by měl mít možnost proudit chladný vzduch. Chladnička by proto neměla být jídlem přeplněná.

Lednice vedle sporáku – raketový nárůst spotřeby

Z výsledků testů vyplynulo, že standardní chladnička, kterou umístíte blízko zdroje tepla, jakým je například sporák, potřebuje o 200 % víc elektřiny, než když ji obklopuje okolní teplota okolo 25°C. Dobrá rada proto zní, myslete předem na to, kam chladničku postavíte. Vařič, sporák, radiátor nebo myčka nejsou jejími nejlepšími sousedy, upozorňuje Protégez-Vous.

Zdroje:
dTest, Protégez-Vous

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články