Bohatí ať platí víc, přidává se k ČSSD i ODS

23. 2. 2010 – 20:29 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bohatí ať platí víc, přidává se k ČSSD i ODS
Bohatí ať platí víc, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Původně za takzvanou daň pro bohaté lobbovali zejména socialisté, kteří chtějí více zdanit movitější občany. Nyní se k nim ale přidává i ODS.

Kvůli špatnému stavu státních financí uvažují nyní i občanští demokraté o tom, že po volbách zavedou daně z nemovitostí. Novinka by zřejmě spočívala v tom, že by lidé, kteří vlastní dražší domy, platili vyšší daně. Cílem by bylo vybrat větší daně od bohatších občanů, ale zároveň udržet takzvanou rovnou daň.

"Určitě se po volbách podíváme na některé majetkové daně. Hlavně na daň z nemovitostí. Chtěli bychom díky ní do rozpočtu získat několik miliard navíc," potvrdil Hospodářským novinám ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

 

<%Anketa28%>

 

Bohatší by se měli podílet na národní oběti, říká Topolánek

 

Podle Mirka Topolánka je zvýšení majetkové daně nezbytné pro to, aby se vybalancovalo plánované zvyšování daně z přidané hodnoty. ODS chce totiž obě sazby DPH přibližovat a postupně i sjednotit. To by mohlo přinést zdražení některých léků a potravin, což by způsobilo potíže chudším vrstvám obyvatel.

"Bohatší by se měli podílet na národní oběti, když už zvýšení spotřebních daní a DPH dopadne především na chudší, " vysvětluje Mirek Topolánek.

Ve světě existuje několik modelů, jak způsobit, aby daň z nemovitostí dopadla hlavně na movitější občany. "Buď zdaníte majetek vyšší sazbou až od nějaké výše, nebo třeba víc zdaníte až druhou a třetí nemovitost, " nastínil jednu z možností, jak uvést opatření do praxe člen ekonomické poradní skupiny ODS Miroslav Zámečník.

 

Kam dál?

- Silniční daň budou možná platit všichni motoristé

- Daně v roce 2010 - na co rozhodně nezapomenout

- Daň z příjmu u fyzických osob možná stoupne na 25 pct

- ČSSD chce zdanit lidi s vysokými příjmy dvakrát

- ODS: I my prosazujeme solidární daňovou progresi

- Poplatky nám nevadí, nechceme ale dluhy, zjistila ODS od voličů

 

www.parlamentnilisty.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články