Bohatí Evropané chtějí platit vyšší daně. Zdaňte nám víc příjmy, prosí

30. 8. 2011 – 21:57 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bohatí Evropané chtějí platit vyšší daně. Zdaňte nám víc příjmy, prosí
Jako poslední se pro zvýšení daní vyslovilo 50 Němců, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V uplynulých týdnech se ve světě objevily výzvy bohatých Evropanů, kteří by chtěli platit vyšší daně. Jako poslední se k vyššímu zdanění přihlásila skupina Němců, informoval v noci na úterý britský deník Guardian.

Bohatí Evropané se inspirovali nedávnými slovy amerického miliardáře Warrena Buffetta, který se obrátil na vládu, aby jemu a dalším vysoko příjmovým lidem zvýšila daně.

K podobnému kroku se odhodlala i skupina několika nejbohatších Francouzů, který vyzvala Paříž, aby je více zdanila, a tím zlepšila finanční situaci země. Pod petici se podepsalo celkem 16 vrcholových manažerů, významných podnikatelů i velmi bohatých jednotlivců, kteří se vyslovili pro zavedení „speciálního příspěvku“, který by se vztahoval pouze na bohaté.(Čtěte více v článku:Francie vyslyší bohaté a zdaní je. Přijme i další úspory)

O zavedení speciální daně pro bohaté v současné době uvažuje Španělsko, zatímco francouzský premiér François Fillon v minulém týdnu oznámil, že lidé, jejichž plat dosahuje 500 tisíc eur (12,5 milionu Kč) ročně budou podléhat této dani. Tato tříprocentní daň pro vysoko příjmové skupiny by měla být časově omezena pouze na období, dokud se zemi nepodaří snížit rozpočtový schodek pro tři procenta HDP, tedy do roku 2013.

Jako poslední se pro zvýšení daní vyslovilo 50 Němců, kteří se přidali k myšlence „zdaňte mě více“. Podle nich by tento krok měl zamezit otevírání nůžek mezi bohatými a chudými. Jedná se o poslední manifest, který poukazuje i na to, že mezi některými dobře situovanými jednotlivci se objevuje přesvědčení, že jejich majetek by mohl zmírnit dluhové potíže.

„Jsme široká církev - lékaři, učitelé, podnikatelé. Většinu našeho bohatství jsme získali dědictvím. Ale máme více peněz, než potřebujeme,“ vysvětlil zakladatel Dieter Lehmkuhl, lékař v důchodu s majetkem v hodnotě 1,5 miliardy eur. Podle této skupiny by zavedení pětiprocentní daně pro bohaté přineslo během dvou let do státní kasy 100 miliard eur (2,41 bilionu Kč).

„Řekl bych Merkelové, že odpověď na vyřešení německých finančních potíží, našeho veřejného zadlužení, nejsou škrty, které neúměrně zatíží chudší lidi, ale zdanění bohatších,“ řekl Lehmkuhl. „Neustále slyšíme o úsporných balíčcích, ale nikdy o zvýšení daní. A to je ale možnost, jako se dostat z těchto potíží,“ dodal.

 

 

-Simone Radacicova| MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články