Bonusy bankéřů v USA loni klesly o 60 procent

24. 8. 2010 – 8:15 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bonusy bankéřů v USA loni klesly o 60 procent
Vysoké částky na bonusy bankéřů se vloni staly předmětem kritiky na obou stranách Atlantiku | zdroj: NašePeníze.cz

Bonusy vyššího bankovního managementu v USA a Evropě klesly vloni kvůli rostoucí nevoli veřejnosti s velkými kompenzacemi pro tyto pracovníky o 60 procent.

Uvedla to v pondělí agentura Ria Novosti s odkazem na deník Financial Times.

Podle průzkumu pro vydavatelství deníku provedeného v 17 bankách se bonusy nejvíce snížily vloni představitelům vedoucích světových bank včetně šéfa Goldman Sachs Group Lloyda Blankfeina, generálního ředitele Barclays Johna Varleye a šéfa JP Morgan Chase Jamieho Dimona.

Průměrná výše bonusu v 17 sledovaných bankách vloni klesla na šest milionů dolarů (117 milionů korun) oproti 14 milionům dolarů (273 milionů korun) v roce 2008. Vyplývá to z údajů analytiků společnosti Equilar, která se specializuje na průzkum mezd.

Vysoké částky na bonusy bankéřů se vloni staly předmětem kritiky na obou stranách Atlantiku. Evropští i američtí politici poukázali na nepřípustnost podle nich vysokých kompenzací vedením bank, z nichž mnohé se dokázaly vzpamatovat z krize především díky penězům daňových poplatníků.

Pokusy předních světových bankéřů včetně Blankfeina dobrovolně omezit výplatu prémií nebyly úspěšné vzhledem k pokračující nestabilitě světového hospodářství. Mimo to Blankfeinův příklad následovali zdaleka ne všichni bankéři, vyplývá z průzkumu. Například prémie generálního ředitele Credit Suisse Brada Dougana a šéfa největší německé banky Deutsche Bank Josefa Ackermanna stouply více než 4,5krát na 18 milionů dolarů (351 milionů korun) a 13 (253,5 milionu korun).

Výrazně se zvýšila i částka prémií výkonného ředitele jedné z nejvíce krizí postižené britské bankovní skupiny Royal Bank of Scotland Group Stephena Hestera. Za vedení banky, která je z 84 procent ve vlastnictví britské vlády, dostal Hester vloni 10 milionů dolarů (19,5 milionu korun).

-Dana Rybáková, Mediafax

Kam dál?

- Evropští bankéři dostanou jen 30 procent bonusů v hotovosti

- Bankéři budou mít omezené bonusy, a skončí jim "zlaté padáky"

- Američtí bankéři si zkrátka nedají říct

- Sedm nejvyšších bankéřů ČNB si loni vydělalo dohromady přes 20 milionů čistého

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,370
USD 22,550 22,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články