Brát si úvěr nebo hypotéku je normální rozumná věc
25. 1. 2008 – 3:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ekonomové stále předhazují mnohamístné částky, dokládající, jak roste zadluženost našich domácností. Opravdu nám nevadí žít na dluh? A na co jsme si ochotni vzít úvěr, půjčku, a od koho? Agentura STEM se na tyto otázky zeptala našich občanů a předkládá nyní výsledky.
EP podpořil zprůhlednění spotřebitelských úvěr ů v rámci EU
Zájem o hypotéky opět silně rostl
Výše hypotéčních splátek se v tomto roce výrazně zvýší
Kancelář v Praze otevřela Poradna při finanční tísni
Úvodem konstatujme, že za poslední rok se názory lidí v této oblasti prakticky nezměnily. Dvě třetiny (aktuálně 68 %) lidí jsou přesvědčeny, že žít na dluh , tedy s úvěry a půjčka mi od bank, je dnes už docela normální. Ještě o pár procent více (71 %) je těch, podle nichž bankovní úvěr na byt či dům je tím nejrozumnějším řešením, jak na takovou investici sehnat prostředky, a asi dvě pětiny lidí (38 %) považují bankovní úvěry za nejlepší řešení i pro nákup vybavení domácnosti.
Ochota půjčovat si na velké investice od bank a obecně „odvaha“ žít na dluh není ani tak závislá na majetkové situaci lidí, jako spíš na věku. Z lidí ve věku nad 60 let považuje žití na dluh za normální 55 % lidí, z generace do 30 let skoro 80 % lidí.
Zatímco pro získání podpory pro pořízení velkých investic, jakými jsou dům nebo byt , by se lidé většinou obrátili na banku, obtížnou finanční situaci vlastní domácnosti by řešili spíše s pomocí svých přátel, známých, příbuzných.
To je charakteristika velice stálá (míra souhlasu je naprosto stejná jako před rokem) a závislá především na majetkových poměrech žadatelů. Čím je majetkové zajištění domácnosti slabší, tím spíše by se tito lidé snažili hledat pomoc u svých přátel, zatímco rodiny finančně silnější se častěji odvažují vzít si bankovní úvěr, což samozřejmě souvisí s předpokladem schopnosti takový úvěr hradit svými budoucími příjmy. Typickou skupinou, která by si úvěry od bankovních domů nebrala, jsou důchodci. Z nich by si od přátel půjčilo v krizové situaci 60 %, ale od banky jen 20 %.