Britové půjdou do důchodu až v sedmdesáti letech

25. 6. 2010 – 0:01 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Britové půjdou do důchodu až v sedmdesáti letech
Britští muži zatím chodí do penze v 65 letech, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Britská vláda plánuje v roce 2016 zvýšit důchodový věk pro muže na 66 let. Výhledově se ale počítá s hranicí 70 let a více, informuje ve čtvrtek portál stanice BBC.

Podrobnosti o chystané reformě by měl brzy oznámit vládní tým konzervativců a Liberálních demokratů, který má na starosti důchodovou politiku.

BBC píše, že se zvýšením věku pro odchod do penze se počítá nejdříve za šest let. V 66 letech by měly jít v budoucnu do důchodu i ženy, k tomu by ale mělo dojít až výrazně později.

 

Může se vám hodit kalkulačka na: Starobní důchod , Penzijní připojištění

 

Liberálnědemokratický vicepremiér Nick Clegg je toho názoru, že reformou se zabrání tomu, aby lidé „končili na dlažbě“. „Chceme zajistit, aby lidé v letech mohli být flexibilnější, pokud chtějí zůstat v práci na plný nebo částečný úvazek,“ vysvětlil Clegg.

 

<%Anketa58%>

 

Britští muži zatím chodí do penze v 65 letech. Pokud setrvají v pracovním vztahu i po překročení tohoto věku, mohou je zaměstnavatelé ze zákona propustit například z ekonomických důvodů. Vládní návrh však podle očekávání ostře odsoudily odbory. „Tento poslední útok vlády znamená, že lidé mají pracovat tak dlouho, dokud nepadnou,“ řekl předák odborového svazu železničářů, námořníků a dopravců (RMT) Bob Crow. „Pokud jste bohatým bankéřem se soukromým důchodem, můžete si v pětapadesáti odplout někam na jachtě. Pro pracující muže a ženy se ale důchodový věk neustále zvyšuje,“ dodal Crow.

Kritikou nešetřil ani generální tajemník odborového svazu GMB. „Nutit někoho, kdo se celý život dřel na stavbách, v zemědělství nebo v továrnách, aby pracoval do 66 let, je prostě naprosto nepřijatelné,“ konstatoval. Oproti plánům předchozí vlády je reforma kabinetu konzervativního premiéra Davida Camerona radikálnější. Předchozí ministerský předseda Gordon Brown počítal s tím, že se důchodový věk zvedne na 66 let až v roce 2024 a do roku 2046 by se postupně zvýšil až na 68. Průměrná délka života Britů je 77 let u mužů a 81 let u žen.

-Mediafax

Kam dál?

- Důchodový věk - V jakém věku se chodí do důchodu v Evropských zemích?

- Penzijní reformu zaplatí i důchodci

- Správná penzijní reforma? To se ukáže až za desítky let

- Penzijní reforma dostává podobu, kolik nabízí Janota do důchodu?

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články