Buffett radí Čechům: Proti vysokým bankovním poplatkům by měla zakročit vláda

3. 2. 2011 – 9:44 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Buffett radí Čechům: Proti vysokým bankovním poplatkům by měla zakročit vláda
Podle Buffeta je problém to, jestli cena za tuto službu klientovi přinese více profitu než ztráty, Foto:forexuaonline.com | zdroj: NašePeníze.cz

Pokud banky záměrně udržují výši svých poplatků na stejné úrovni jako konkurence, měl by proti nim zakročit stát. Prohlásil to americký miliardář Warren Buffett v rozhovoru pro český server bankovnipoplatky.com.

"To je bohužel úkol pro vládní regulaci, tržní síly v tomto případě nemohou prolomit triky bank, jako jsou kartely, monopoly anebo tajné dohody. Dokonce i ve velkých ekonomikách, jako v USA, se takové jevy občas vyskytují," prohlásil Buffett.

 

TIP: Jaký bankovní poplatek lidem vadí nejvíce? Za výběr na přepážce

 

Podle něj není problém v poplatcích samotných, ale v tom, jestli cena za tuto službu klientovi přinese více profitu než ztráty. "Pokud poplatky banky požírají zisky klienta, pak je to špatná banka. A měl by se porozhlédnout po nějaké jiné, lepší. Protože ale každá banka – a já bych řekl, že úmyslně – má komplikované balíčky různých poplatkových kombinací, závisejících na objemech a typu služeb používaných klientem, je občas nemožné, zvláště na menších trzích, jako například v České republice, kde není dostatečná konkurence, najít vyhovující alternativu," řekl Buffett a dodal, že peníze, které banky vydělávají, by neměly jít managementu, ale jejích vlastníkům, akcionářům.

Warren Buffett je předsedou Berkshire Hathaway. Pro jeho velké praktické znalosti burzovních investic a jeho úspěchy v Berkshire Hathaway, textilní společnosti, kterou získal v roce 1965 a kterou přetvořil v investiční holding pro investice i v dalších oblastech, má přezdívku Věštec z Omahy. V průběhu let Buffett koupil akcie "penězovodů", jako například Coca-Cola, Geico Insurance, Gillette a Washington Post Company. Buffett před nedávnem oznámil, že předá 85 procent akcií Berkshire pěti charitativním nadacím, přednostně Nadaci Billa a Melindy Gatesových.

-Filip Sušanka | MED

Kam dál?

- Jak dlouho trvá vydělat miliardu? České banky to na poplatcích zvládnou za 10 dní

- Bankovní poplatky lidé nechtějí, banku ale změní málokdo

- Za bankovní poplatky platíme jak mourovatí, vzkazují statistiky

- Desítky amerických miliardářů věnují aspoň polovinu majetku na charitu

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články