Bydlení v pronájmu dostane nová pravidla - jaká budou práva a povinnosti?

16. 11. 2010 – 14:42 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bydlení v pronájmu dostane nová pravidla - jaká budou práva a povinnosti?
Novela také mění stávající postup podání výpovědi z nájmu, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Kabinet Petra Nečase (ODS) v úterý schválil novelu občanského zákoníku, která upravuje bydlení v nájemních bytech.

Návrh například řeší stanovení nájmu po skončení deregulace, ukládá nájemníkovi povinnost informovat o dlouhodobých návštěvách v bytě a zakazuje ubytovat třetí osoby.

 

Psali jsme:  Nájemníky bytů čeká více povinností - Co přijde s novelou zákona?

 

Navrhované řešení se nelíbí nájemníkům ani majitelům domů, kteří tvrdí, že hrozí kolaps justice. Výši nájemného by totiž v případech, v nichž nedojde ke shodě smluvních stran, měl určit podle novely soud.

 

<%Anketa9%>

 

Pokud by ovšem novela nezačala platit, hrozí stav právního vakua. "V současném občanském zákoníku je totiž napsáno, že výše nájemného se sjednává podle zvláštního právního předpisu. Ten ale od začátku příštího roku nebudeme v mnoha případech mít, protože pro některé domy přestane platit zákon o nájemném," vysvětlil Mediafaxu Ministr pro místní rozvoj (VV). "Vypadá to, že my teď děláme všechno špatně, ale o deregulaci se vědělo už dávno a ten zákon měl dávno existovat. Teď prostě zachraňujeme, co se dá," dodal ministr.

Kromě výše zmíněného se novela týká ještě práva pronajímatele dát si do smlouvy podmínku, podle níž budou nájemníci muset hlásit dlouhodobé návštěvy. Ministerstvo tím chce předejít přeplňování bytů.

Novela také mění stávající postup podání výpovědi z nájmu. Změnit se má pouze slovo doručení na dojití. "V běžné soukromoprávní praxi se dojití považuje za dostatečné. Znamená to, že se výpověď dostane někam, kde se s ní může nájemník seznámit. Takže ji může převzít i osoba, která s ním sdílí domácnost," vysvětlila ředitelka odboru bytového práva Eva Helclová.

Vláda se návrhem zabývala již minulou středu, musela ji ovšem o týden odložit. Ministerstvo vnitra se totiž postavilo proti úpravě ustanovení, která se týkají obecních bytů. Pro policisty požadoval ministr vnitra Radek John (VV) zachování současného stavu.

 

-Jiří Táborský, Pavlína Heřmánková,Mediafax

Kam dál?

- Je výhodnější si koupit, nebo pronajmout nemovitost k bydlení?

- Kalousek už nechce dotovat paneláky

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články