Čeká nás další důchodová reforma

- Penze autor: Martin Slapnička

Nedávno proběhlá důchodová reforma, jejíž součástí byl i druhý pilíř se nepovedla podle představ těch, kteří ji naplánovali. Že je budoucí penze třeba nějak řešit je však jisté, Právě proto, nás čeká pravděpodobně velmi brzy další reforma důchodů.

zdroj: freeimages.com

V příštích týdnech přednese ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová na jednání vlády návrh na změny ve vyplácení důchodů. Mezi návrhy je i minimálné důchod, anebo zvýhodnění rodičů s více dětmi.

Jedním z návrhů je i pravidelné sledování hranice důchodového věku i větší volnost při navyšování penzí. „Je důležité, aby minimální důchod byl aspoň na minimu životní úrovně,“ řekla Marksová s tím, že bude navrhovat částku ještě vyšší, než je životní minimum, které činí 3410 korun. Bude ale muset přesvědčit koaliční partnery.

Důchod

  1. Kolik byste chtěli mít v penzi naspořeno?

„Důchodový systém by měl být spravedlivý – každý by měl dostat podle toho, kolik tam vložil. A tímto bychom přidávali někomu, kdo tam neodvedl dostatečné množství,“ říká místopředseda lidovců a sněmovny Jan Bartošek s tím, že dorovnávání nízkých důchodů pomocí sociálních dávek stačí.

Změny v penzích neodmítá ani ministr financí Andrej Babiš. Chce však vědět, kolik bude balík změn stát státní rozpočet. „Prostor pro zvyšování důchodů v příštích dvou letech vidím, ale samozřejmě pokud prosadím všechny zákony, díky kterým zavedeme vyšší výběr daní,“ uvedl vícepremiér.

Tagy: důchod reforma penze důchodová reforma penzijní reforma důchodové pilíře

Zdroje: iHNED