Cena benzínu i nafty roste a poroste dál. Na co se připravit?

- Ceny PHM autor: Martin Slapnička

Ceny ropy jdou prudce nahoru. Poprvé od roku 2014 překročila 80 dolarů za barel. A rostoucí ceny už poznají i řidiči u pump. Za týden zdražil benzín téměř o 50 haléřů. Podle ekonomů navíc zdržování nekončí.

Takto drahé pohonné hmoty tankovali řidiči naposledy v srpnu 2015. Podle dat CCS stojí průměrně litr naturalu 32,14 koruny za litr, Nafta je v průměru o 90 haléřů levnější. Ceny se ale výrazně liší podle krajů. Zatímco v Praze tankují řidiči benzín průměrně za více než 33 korun, v jižních Čechách je průměrná cena skoro o 1,5 koruny nižší.

Příčinou tak extrémního zdražování je podle ekonomů slabá koruna a vypovězení jaderné dohody mezi USA a Íránem. Ekonomové předpokládají, že ceny budou ještě stoupat, bude to ale výrazně menším tempem. "Zatím není jasné, jestli Írán bude mít zákaz vyvážet ropu a pokud ano, tak kdo by ho nahradil," vysvětlil pro TV Nova analytik Tomáš Menšík.

Podle ČTK vyváží Írán, který má čtvrté největší zásoby ropy na světě, denně 2,5 milionu barelů ropy. Cenu bude dál zvyšovat tradičně vyšší poptávka po ropě v letních měsících.

Rozdíl na pumpách 2 koruny

Mezi jednotlivými pumpami jsou významné rozdíly. Před těmi čerpacími stanicemi, které mají nižší ceny než konkurence, se tak teď tvoří fronty. Pokud řidič tankuje do osobáku plnou nádrž, ušetří na ní při dvoukorunovém rozdílu zhruba stovku.

Ještě větší motivaci mají k vyhledávání levných benzínek kamioňáci, respektive hlavně jejich zaměstnavatelé. Do nádrže kamionu se totiž vejde 700 až 1 500 litrů nafty. To při dvoukorunovém rozdílů v cenách je už znatelný rozdíl.

Tagy: benzín nafta pohonné hmoty ceny phm

Zdroje: ČTK,TV NOVA,CCS