Cena benzínu klesla, nafta zdražila. Jaký bude další vývoj cen?

23. 11. 2009 – 18:26 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena benzínu klesla, nafta zdražila. Jaký bude další vývoj cen?
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot začínají zpomalovat svůj pokles. Cena Naturalu 95 se během uplynulého týdne snížila o šest haléřů, motorová nafta naopak v týdenním srovnání podražila o jeden haléř. Vyplývá to z dnešních údajů kartové společnosti CCS. Ceny benzinu a nafty by měly i v tomto týdnu stagnovat.


Benzin zdraží o 1,20 koruny

Pohonné hmoty letos stály nejvíc na konci června, kdy řidiči tankovali benzin za průměrnou cenu 29,20 koruny za litr a naftu za 27 korun za litr. Oproti loňskému listopadu je litr benzinu dražší o dvě koruny, ale litr nafty je na stejné cenové úrovni. Ke konci loňského roku totiž byla oproti současné situaci cena nafty vyšší než cena benzinu.

- Kvalita některých pohonných hmot se zhoršila, přes to ČOI omezí kontroly benzínek
-
Zachvátí český trh pančovaný benzín a nafta?

Od nového roku cena pohonných hmot vzroste zhruba o 1,10 – 1,40 koruny za litr. Od 1. ledna se totiž zvýší spotřební daň uvalená na benzin a motorovou naftu o korunu. Zároveň se o jedno procento zvýší i DPH. Lze předpokládat, že kvůli velké konkurenci na tuzemském trhu čerpacích stanic pumpaři promítnou dražší pohonné hmoty plně do cen pohonných hmot na totemech u čerpacích stanic.

Další zdražení pohonných hmot by mělo nastat v dubnu, od kdy se do benzinu a nafty povinně začne přimíchávat větší množství biopaliv. Vláda v listopadu schválila zvýšení obsahu biolihu v benzinu z dnešních 3,5 na 4,5 procenta a obsahu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v naftě z nynějších 4,5 procenta na 6,3 procenta. Návrh ministerstva životního prostředí mají ještě schválit poslanci.

Cena na burze stagnuje

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu zastavily pokles – zvláště to platí o motorové naftě. Ta dokonce zdražila v týdenním srovnání o jeden haléř a včera její cena na čerpacích stanicích dosahovala průměrné ceny 26,75 koruny za litr. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 naopak v minulém týdnu pokračovala v mírném poklesu a jeho cena včera dosáhla průměrných 28,35 koruny za litr. Včera tak byl benzin o šest haléřů dražší než před týdnem.

S nejdražšími pohonnými hmotami se lze setkat v hlavním městě a na Vysočině, naopak nejlevnější pohonné hmoty má Olomoucký kraj. Nejvyšší ceny benzinu včera byly v Praze, kde Natural 95 stál 29,05 koruny za litr. Nejlevnější benzin mají čerpací stanice v Olomouckém kraji. Včera zde podle firmy CCS stál benzin 27,71 koruny za litr. Nejvíce řidiči zaplatí za litr nafty na Vysočině, kde včera nafta stála průměrných 27,51 koruny. S nejlevnější naftou se naopak motoristé mohli setkat v Olomouckém kraji, kde dosahovala průměrných 26,07 koruny za litr.

V průběhu tohoto týdne by měla stagnace cen obou pohonných hmot pokračovat. Cena ropy na světových trzích totiž stagnuje a stejnými slovy lze popsat i stav cen benzinu a nafty na komoditní burze v Rotterdamu, která je určující pro stanovování cen pohonných hmot v České republice a okamžitě reaguje na vývoj cena ropy na hlavních světových trzích.

Ropa je blízko maxima

Důvodem stagnace cen pohonných hmot je stagnující cena ropy na světových trzích. Barel ropy Brent sice před několika týdny překonal hranici 80 dolarů za barel a dostal se tak na roční maximum, od té doby se ale cena ropy pohybuje v pásmu 75-80 dolarů za barel. Nedosahuje tak rekordních hodnot z léta minulého roku, kdy stála téměř 150 dolarů za barel. V pátek dosáhla cena ropy Brent na burze v Londýně 77,50 dolaru za barel.

Cena ropy roste od března, kdy dosahovala 45 dolarů za barel. Na růst cen tlačí stále větší optimismus mezi investory a jejich víra v zotavení světové ekonomiky a tím i větší spotřebě energetických zdrojů. Vliv mají i převážně pozitivní výsledky hospodaření firem ve třetím čtvrtletí. Cenu ropy podněcuje v růstu střídavě také oslabující dolar, který popohání vzhůru i ceny zlata, jež jsou na rekordních hodnotách. Proti růstu cen ropy naopak působí statistiky o rekordních zásobách pohonných hmot ve skladech v USA. Zásoby ropy jsou rovněž citelně vyšší, než jaké byly před rokem.

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,460
USD 22,570 22,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články