Cena energií má od ledna stoupat, co takhle změnit dodavatele?

3. 12. 2010 – 12:41 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena energií má od ledna stoupat, co takhle změnit dodavatele?
Energetické firmy zlevní konkurenční energii, Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Začátkem týdne jsme vás informovali, že cena energií by měla od ledna 2011 stoupat. Elektřina až o pět procent, teplo a voda o pět až deset procent, zemní plyn o dvě až tři procenta. Takové zdražení čeká na lidi od počátku ledna. Jak tomu zabránit?

 

Změna dodavatele plynu, nebo eletřiny

 

Energetické firmy si postupně mění úlohy a vlastně tím i si přehazují zákazníky. ČEZ nabídl svým klientům v tomto roce kromě eketřiny i plyn a RWE zase kromě plynu elektřinu. I když "vlastní původní" energie budou firmy zdražovat, tu "převzatou" spíše zlevní.

 

<%Anketa165%>

 

Plyn od ČEZu

 

Zákazníkům RWE z řad domácností se od 1. ledna 2011 zvýší konečné ceny zemního plynu v průměru o 2,3 procenta.

Pro první čtvrtletí 2011 je však cena dodávky plynu od ČEZ o 7,5 procenta pod cenou největšího tuzemského dodavatele, kterým je právě RWE, o 6,5 procenta levnější než E.On v jeho distribučním území a o pět procent níže než Pražská plynárenská. V pátek to uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

"Jde o celkovou platbu domácnosti, tedy včetně distribuce," podotkl Kříž. Pokud jde čistě o komoditu plynu, pak je dodávka ČEZ Prodej o 9,4 až 9,9 procenta levnější než RWE, o 9,3 procenta levnější než E.On a o 6,5 procenta než Pražská plynárenská.

Zákazníci, kteří s ČEZ Prodej uzavřou smlouvu o sdružených dodávkách plynu, získají výhodnější cenu s garanci minimálně o pět procent nižší ceny do konce roku 2011. Aktuálně (poslední čtvrtletí 2010) je cena až o 9,5 procenta nižší než u konkurence.

 

Elektřina od RWE

 

ČEZ avizuje spíše zdražení elektřiny. "Především se zde projevuje vliv podpory obnovitelných zdrojů, ať přímý nebo nepřímý," vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž meziroční navýšení cen elektřiny.

I když plyn od RWE zdraží, nabídka elektřiny od RWE proti nabídce ČEZ na začátku roku zlevní. S platností od 1. ledna RWE také změní své ceníky elektrické energie. Cena silové elektřiny se pro zákazníky RWE sníží. "Plníme náš slib, že v případě příznivého vývoje cenu snížíme. Bude se jednat o pokles v řádu jednotek procent. Věříme, že výhodná cena a garance jejího nezvýšení k nám přilákají další desítky tisíc zákazníků v příštím roce," dodal Tomáš Varcop.

 

Elektřina od Centropol Energy

 

Společnost Centropol Energy chce v příštím roce prodávat elektrickou energii za ceny až o deset procent pod cenou dominantních hráčů, jako jsou ČEZ, E.ON. a PRE. Společnost o tom informovala ve středu.

„Přestože do vývoje cen energií na příští rok negativně zasahuje kauza fotovoltaických elektráren a úspory mohly být pro zákazníky Centropol Energy ještě vyšší, i v příštím roce udržujeme ceny o několik procent níže než dominantní dodavatelé E.ON, PRE a ČEZ. V průměru jsou ceny Centropol Energy zhruba o čtyři procenta pod dominantními hráči. U některých tarifů je však úspora až deset procent,“ řekl obchodní ředitel a člen představenstva Centropol Energy Lukáš Pokrupa.

 

Elektřina od PRE

 

Pražští energetici snížili cenu dodávky silové elektřiny pro příští rok o 17 procent, dopad tohoto snížení na celkovou cenu elektřiny pro konečné odběratele je však nejistý kvůli nedokončenému legislativnímu procesu schvalování novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, uvedla skupina PRE.

"Snížili jsme cenu dodávky silové elektřiny o 17 procent na 1395 korun za megawatthodinu bez daně z přidané hodnoty v nejběžnější sazbě Komfort Klasik 24, kterou využívá takřka 75 procent našich zákazníků. Současně dochází k navýšení stálého platu o 34 korun měsíčně. Také v ostatních takzvaných topných sazbách šla cena elektřiny dolů – u těch nejužívanějších asi o pět procent. Pražská domácnost s roční spotřebou 2000 kWh elektřiny tak v příštím roce zaplatí za spotřebovanou elektřinu o 228 korun méně než letos," uvedl Petr Holubec, tiskový mluvčí PRE.

Také regulovaná cena za užití energetické sítě na území Prahy zůstává podle něho takřka nezměněna v porovnání s letošním rokem. Nejistý je však vývoj příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů, který, bohužel, podstatně zatíží účty za elektřinu všech spotřebitelů.

-NašePeníze.cz/Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články