Ceny bytů v Praze rostou nejpomaleji. Kde se vyplatí byty vlastnit?

23. 6. 2015 – 0:01 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny bytů v Praze rostou nejpomaleji. Kde se vyplatí byty vlastnit?
Růst cen bytů v letošním roce byl oproti roku loňskému tažen zejména mimopražskými lokalitami. Zatímco v celé České republice rostly ceny bytů mezičtvrtletně o jedno procento, v Praze to bylo v prvním čtvrtletí pouze o 0,6 procenta. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny bytů v Praze mírně rostou. Růst cen v Praze ale zaostává za celoropublikovým průměrem. Panelové byty jsou stále v kurzu. Nové byty se staví. Developeři si díky rostoucí poptávce po novostavbách mnou ruce. Jak to bude dál?

Růst cen bytů v letošním roce byl oproti roku loňskému tažen zejména mimopražskými lokalitami, jako je kraj Jihomoravský a Zlínský. Zatímco v celé České republice rostly ceny mezičtvrtletně o jedno procento, v Praze to bylo v prvním čtvrtletí pouze o 0,6 procenta.

Obyvatel v Praze přibývá, nájmům se daří

Zlepšující se ekonomická situace, klesající nezaměstnanost, výhodné úrokové sazby hypotečních úvěrů, které výrazně snižují měsíční spláky úvěru, nahrávají v současné době i investičním nákupům bytů. Výše nájemného je stabilní a umožňuje tak pokrýt měsíční splátky. Lidé, a ve velké míře i cizinci, se do Prahy jen hrnou, proto by zájem o pronájemy a investice do nových bytů neměl klesat ani v nejbližší době.

Český statistický úřad zaznamenal nárůst počtu obyvatel v Praze od začátku roku do 31. března letošního roku o 2 636 obyvatel na 1 261 715 obyvatel. Praha se tak vyvíjí demograficky mnohem lépe než devět krajů, kde naopak obyvatel ubylo. Největší nárůst obyvatel zažila Praha v loňském roce, kdy se jeji počet skokově zvýšil o 15 878 na 1 259 079 osob.

„Poptávka po nových bytech v Praze roste raketovým tempem, svůj podíl na tom mají i noví obyvatelé Prahy, kteří zde zůstávají po studiích a zakládají své rodiny nebo sem přicházejí za prací z dalších českých krajů. Růst trhu podporuje široká a neustále doplňovaná nabídka nových projektů a oživení ekonomiky, svůj podíl zde mají i levné hypotéky,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Developeři hlásí zvýšený zájem o pražské novostavby

Developerům se podařilo prodat za první tři měsíce letošního roku 1 850 bytů, což představuje nárůst o 37 procent oproti roku loňskému. Nejžádanějšími lokalitami jsou Praha 9, Praha 10, Praha 5 a Praha 4.

„V Praze se pak dobře prodávaly byty v nových developerských projektech, což vyvolalo i mírný nárůst cen nových bytů. Zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili i vyšší cenové relace a spoléhají se na pozitivní náladu na trhu,“ uvedl Petr Němeček, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Developeři věří, že i další vývoj v letošním roce bude pro ně pozitivní. „Trh s novými byty v Praze poroste i v dalších měsících letošního roku a lze očekávat, že loňský rekordní rok s 5950 prodanými byty bude překonán, protože jsou zde příznivé podmínky pro meziroční zdravý růst trhu zhruba o deset procent,“ dodává Evžen Korec.

Pražské paneláky stále letí

První pražský panelový dům oslaví 1. července výročí 60 let od nastěhování prvních nájemníků. Paneláky byly přitom původně postaveny pouze na 30 až 50 let. Díky pravidelným úpravám a údržbě vydrží ale i mnohem déle. Na 54 pražských sídlištích žije ve 200 tisících bytech skoro 500 tisíc lidí, tedy přibližně 40 procent obyvatel Prahy.

Bydlení v panelovém domě je v některých lokalitách až o 25 procent levnější než v cihlových domech. Lidé proto i vzhledem ke svým finančním možnostem neustále projevují zájem o panelové domy. Kromě toho lidem vyhovuje dostupnost okolní zeleně, škol či zdravotnických zařízení.

„Ceny starších panelových bytů v uplynulém čtvrtletí rostly více než u cihlových. Největší zájem byl již tradičně o malometrážní byty, a to zejména v univerzitních městech jako je Praha, Brno, Olomouc či Plzeň, kde existuje jejich potenciál následného pronájmu studentům,“ uvedl Petr Němeček.

Neutuchající zájem o panelové byty a zejména jejich garáže hlásí v posledních pěti letech, a zejména v posledních několika měsících v souvislosti s nízkými úroky hypoték, například i společnost Naxos, která provádí dražby z majetku Pražského stavebního bytového družstva. „Jedním z důvodů je to, že Pražané chtějí mít svá auta v bezpečí před zloději. Nebo si z garáže chtějí udělat malou provozovnu, která jim pak vydělává peníze. Zvláště když se licituje o poslední garáž, která se ten den draží, jde cena rychle nahoru,“ říká Libor Nevšímal, obchodní ředitel společnosti Naxos. I ceny bytů se se mohou v dražbách vyšplhat výrazně výše. Například byty o velikosti 4+1 na Butovicích mohou z vyvolávací ceny 2 320 000 korun dosáhnout až 3 010 000 korun.

Dostupnost bydlení v Praze je nejhorší

Dostupnost bydlení vyjadřuje zatížení domácností hypoteční splátkou. Jednotlivé regiony v České republice se od sebe z pohledu dostupnosti bydlení značně liší. V květnu poklesl index dostupnosti bydlení za celé Česko na 32 procent. Přitom nejlépe jsou na tom lidé v Ústeckém kraji a naopak nejhůře lidé v Praze.

Zhoršená dostupnost bydlení v Praze je způsobena vysokými cenami bytů, a to i přestože pražské domácnosti vydělávají více než lidé v ostatních regionech. Splátky úvěru obyvatel Prahy tvoří v průměru 2/3 jejich čistých příjmů. Ceny bytů v Praze v posledním roce vzrostly v průměru o více než 500 tisíc korun na 4,61 milionu korun.

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články