20. 9. 2015 18:29 - Bydlení
Propadům cen nemovitostí je již konec. Růst cen pražských bytů z prvního čtvrtletí se přehoupl i do druhého čtvrtletí letošního roku. Tentokrát byl meziroční nárůst cen nového bydlení dokonce nejvyšší za posledních šest let. Rostly ceny nejen nových, ale i starších bytů. Co stojí za jejich růstem?
V Evropě jsou nejdražší byty v Paříži a v Londýně. Ceny bytů v České republice jsou stále vyšší než například v Polsku a v Maďarsku. Pozitivní však je, že na ně vyděláváme rychleji než ostatní Evropané. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz
Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že průměrná realizovaná cena nových bytů v Praze vzrostla meziročně ve druhém čtvrtletí o 5,5 procenta a starších bytů o 5,3 procenta. Ceny starších pražských bytů pozvolna rostou již od konce roku 2012, razantnější růst pak začal již koncem roku 2014.
Graf č. 1: Vývoj cen starších bytů
Zdroj: ČSÚ
Vývoj cen nových bytů je kolísavější než vývoj cen starších bytů, odvíjí se od nabízených developerských projektů. I tak vykazuje růstový trend od začátku roku 2013.
Graf č.2: Vývoj cen nových bytů v Praze
Zdroj: ČSÚ
Nabídkové ceny bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí vyšplhaly až na historické maximum. Porazily tak o jedno procento i ceny z roku 2008. V posledních třech letech rostly ceny meziročně o 3,2 – 5,6 procenta. Vzhledem ke stabilní poptávce po pražských bytech a stále výhodných úvěrech by celkový roční nárůst cen bytů mohl v letošním roce překročit šest procent.
Největší podíl na růstu cen má zejména rostoucí poptávka po novém bydlení, která jde ruku v ruce s nízkými sazbami hypoték. Podle Fincentrum Hypoindexu úrokové sazby své dno již našly a velice pozvolna rostou. Žádné dramatické změny nás ale v nejbližších měsících nečekají. Ani již tak rekordní poptávka po hypotečních úvěrech a potažmo po vlastním bydlení, hned tak neutichne.
Zvýšenou chuť investovat do nových bytů pociťují i developeři. Na zvýšenou poptávku po novém bydlení reagují rozšiřováním svých nabídek v Praze a nejbližším okolí. Brzdí je ovšem nejistota v souvislosti s pražskými stavebními předpisy. „Vzhledem k nepřehledné situaci kolem pražských stavebních předpisů developeři hledají hlavně projekty s platným stavebním povolením, aby se tak vyhnuli riziku komplikací schvalovacího procesu a možným průtahům ze strany stále aktivnějších odpůrců nové výstavby,“ uvedl Ondřej Diblík, specialista Lexxus Research.
Pozornost lidí se také čím dál více stáčí k dražším nemovitostem, které si dříve nechtěli a ani nemohli dovolit. Doba, kdy se lidé báli o zaměstnání a děsila je i nejistá ekonomická situace, je již dávno pryč. Dalším faktorem je tak rostoucí poptávka po bytech, které se nacházejí blíže k centru Prahy, kde jsou samozřejmě ceny bytů vyšší, které se promítají do rostoucí ceny pražských bytů.
V neposlední řadě do ceny nových bytů vstupuje cena stavebních prací a materiálů, jejichž ceny rostou již od 2. poloviny 2013. „Dodavatelské ceny stavebních prací zaznamenaly své dno na přelomu let 2012 a 2013. Dnes již za ceny obvyklé v tomto období dodavatelé stavět nechtějí,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group. Vzhledem k tomu, že se v posledních měsících zahajuje stále více nových projektů, roste poptávka po stavebních pracích i materiálech a žene tak i jejich ceny vzhůru.
-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)