Ceny léků by neměly skokově zdražit, ale...

19. 1. 2011 – 20:25 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny léků by neměly skokově zdražit, ale...
Grémium majitelů lékáren (GML) vítá rozhodnutí vlády o prodloužení platnosti Janotova balíčku v oblasti léků, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kabinet Petra Nečase (ODS) odsouhlasil návrh zákona poslance Marka Šnajdra (ODS), který má snížit ceny a úhrady léků o sedm procent. Podobné ustanovení platilo již v roce 2010 v rámci Janotova balíčku, poslanci ovšem zapomněli na prodloužení jeho platnosti.

Novela tak má zabránit skokovému nárůstu cen léků, a tím pádem i nárůstu nákladů pro pacienty i zdravotní pojišťovny.

Na počátku letošního roku jsou sice ceny léků v lékárnách nižší, protože se doprodávají zásoby medikamentů ještě z období, kdy se nakupovalo za nízké ceny. Úhrady za léky ze zdravotního pojištění už ovšem počítají s cenou novou, proto pacient doplácí méně.

Až se ovšem staré zásoby doprodají, cena léku poroste. Právě tomu má novela zákona zabránit, nebo aspoň výrazně omezit období, po které se tak bude dít. Lékárny totiž za nové ceny nakupují již od 1. ledna.

Předloha zákona počítá s tím, že ceny a úhrady by se snížily ještě do konce letošního roku u všech léků, kde Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl provést revizi úhrad ze zdravotního pojištění. Jde zhruba o třetinu přípravků.

Česká lékařská komora (ČLK) poukazuje na to, že ani prodloužení Janotova balíčku nedokáže zamezit růstu cen léků. Sedmiprocentní snížení je totiž podle ní málo, protože pouhé kurzové rozdíly mezi prodejní cenou léku v cizí měně a v české koruně dosahují minimálně 12 procent. Novela zákona by tak podle nich měla snížit ceny léků nejméně o 15 procent.

Poslanec za ODS Marek Šnajdr však toto tvrzení odmítá s tím, že jeho návrh má pouze přechodně zabránit skokovému nárůstu cen. Dlouhodobě řeší cenu léků podle něj právě funkční revize cen a úhrad, kterou provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) kritizoval ve středu vládu za to, že návrh schválila až po polovině ledna.

"ČSSD na to, že toto opatření končí a cena léků může prudce vzrůst, vládu upozorňovala už na konci listopadu loňského roku. Vládní koalice měla celý měsíc na to, aby zákon připravila a svou absolutní převahou 118 hlasů v Poslanecké sněmovně schválila. Ona se ale problému vůbec nevěnovala a nyní hasí požár," řekl Rath.

Sociální demokraté jsou ale podle něj připraveni i přes tuto kritiku návrh ve sněmovně podpořit.

 

Majitelé lékáren vítají prodloužení platnosti Janotova balíčku u léků

 

Grémium majitelů lékáren (GML) vítá rozhodnutí vlády o prodloužení platnosti Janotova balíčku v oblasti léků. Zároveň ale ve středečním tiskovém prohlášení upozorňuje na to, že další úspory v cenách léků lze hledat pouze u medikamentů používaných v nemocnicích.

Prodloužení Janotova balíčku dává Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostatek času na dokončení revizí cen u úhrad všech léků. "Úsporný charakter revizí můžeme potvrdit již nyní, ukončené přecenění dokázalo uspořit na úhradách 5 miliard. Připomínáme ale, že ze sortimentu lékáren tímto procesem prošlo již 72 procent prodávaných medikamentů," uvedl za GML jeho předseda Marek Hampel.

Prostor pro přeceňování tak grémium vidí zejména u nemocničních léků. "Zkušenost lékárníků veřejných lékáren z dennodenní praxe totiž jasně potvrzuje, že pokud by došlo k dalšímu snížení cen léků ve veřejných lékárnách, stovky těchto lékáren by zanikly," varuje Hampel.

Podle grémia by se to týkalo zejména lékáren v malých městech a vesnicích. "To by nejen vyvolalo vlnu propouštění v řadách lékárníků a zdravotnického personálu lékáren, ale zejména by se skutečně vážným a znatelným způsobem zhoršila lékárenská péče o pacienty v naší zemi," řekl Hampel.

 

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články