Ceny potravin porostou, může za to plánované zdražení elektřiny

22. 9. 2010 – 7:45 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny potravin porostou, může za to plánované zdražení elektřiny
Podle viceprezidenta SOCR a jednatele sítě Globus Petra Vyhnálka bude nicméně růst cen potravin brzdit konkurence maloobchodních sítí, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Avizované zdražení cen energií v příštím roce bude jedním z hlavních důvodů možného plošného růstu cen potravin v ČR. Uvedl to v úterý prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka.

Růst cen energií bude mít do cen potravin mnohem větší dopad než současné vyšší ceny obilí a mouky do cen chleba a pečiva,“ uvedl se Juračka.

Dalším impulsem ke zdražení potravin může být podle jeho slov také předpokládané navýšení daně z přidané hodnoty (DPH) od dubna příštího roku. „Maloobchod již v současné situaci není schopen vstřebat navýšení DPH u potravin do svých nákladů. Není z čeho brát,“ konstatoval prezident SOCR.

 

TIP: Ceny v ČR letos poprvé mírně klesly, nejvíc u potraviny

 

Podle viceprezidenta SOCR a jednatele sítě Globus Petra Vyhnálka bude nicméně růst cen potravin brzdit konkurence maloobchodních sítí na tuzemském trhu. „Důležitá bude především spotřebitelská nálada a chování spotřebitelů v příštím roce. Lze očekávat, že ochota spotřebitelů utrácet peníze za potraviny poklesne, protože je jasné, že část z nich bude mít hlouběji do kapsy,“ řekl Vyhnálek.

Také Vyhnálek potvrzuje, že na možný růst cen chleba a pečiva bude mít vliv řada faktorů, z nichž rostoucí ceny obilí nebudou dominantní. „My máme vlastní pekárny, takže víme, jaké jsou na výrobu těchto potravin náklady. Je každopádně jasné, že pekárenská výroba je hodně náročná na spotřebu energií, a jejich zdražení se musí v cenách projevit,“ podotýká Vyhnálek.

Energeticky náročné jsou podle Juračky ale i výroby dalších druhů potravin, jako jsou mražené či chlazené výrobky.

-Petr Havel, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články