Češi bohatnou. Pomáhá hlavně růst platů, ale také lepší kurz koruny

- Domácí autor: Martin Slapnička

Češi si mohou díky růstu mezd koupit více zboží a služeb než před rokem. V žebříčku, který sestavila mezinárodní společnost GfK zaměřená na výzkum trhu, zaujali 23. místo ze 42 evropských zemí. Koupěschopnost Čechů je ale stále o třetinu nižší než celoevropský průměr.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Výroční studie společnosti GfK mapuje kupní sílu 42 evropských zemí. Česko si oproti roku 2017 polepšilo o tři místa, stále je ale 33,6 procent pod celoevropským průměrem. Průměrný Evropan disponuje ročním příjmem 14 292 eur (asi 370 tisíc korun).

Na evropský průměr ale dosáhnou pouze obyvatelé 17 evropských zemí, především ze západu a severu kontinentu. Nejvyšší kupní silou disponují obyvatelé Lichtenštejnska s 458 proncenty evropského průměru, následuje Švýcarsko a Island.

Na opačném konci žebříčku je Ukrajina s 9,2 procenty a Moldávie s necelými 13 procenty. Česko je z bývalých zemí východního bloku třetí nejlepší - po Slovinsku a Estonsku. Předstihlo tak Slovensko, Polsko nebo Maďarsko. Poprvé od roku 1990 je Česko také před Řeckem.

"Zvýšení průměrné kupní síly obyvatel České republiky v roce 2018 je dáno jednak ekonomickým růstem, významnou měrou se však vůči zbytku Evropy projevilo také zvýšení kursu koruny vůči Euru, umožněné zrušením měnových intervencí ČNB v dubnu předchozího roku," vysvětlil konzultant František Diviš.

Tagy: mzdy platy Kurz koruny domácí ekonomika

Zdroje: Gfk