Češi v květnu nakoupili kryptoměny za 400 milionů korun

9. 6. 2021 – 8:04 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi v květnu nakoupili kryptoměny za 400 milionů korun
Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

V Česku se v květnu prodaly kryptoměny za téměř 400 milionů korun, loni byla tato částka zhruba poloviční. Objem prodejů se od začátku roku meziročně více než zdvojnásobil na 3,2 až 3,3 miliardy korun. Největší zájem je o bitcoin, v hledáčku investorů je ale i ethereum. 

Proti předchozím měsícům nebyl nárůst tak velký, protože loni v květnu se trh již připravoval na halving, tedy snížení těžby, a výrazně stoupl objem obchodů. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.

Kurz bitcoinu se za uplynulých 12 měsíců zvýšil o 240 procent. V posledním měsíci ale zažil výrazný propad z rekordních hodnot přes 60 tisíc USD na současných zhruba 33 tisíc dolarů, tedy asi 690 tisíc korun.

„Kurzu bitcoinu v posledních týdnech určitě nepomohla vyjádření některých velkých investorů, jako je například Elon Musk, i snahy zemí jako je Indie či Čína omezit těžbu. Nižší cena ale láká nové investory, kteří v současnosti vidí potenciál výraznějšího zhodnocení,“ uvedl Stránský. Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v lednu až květnu přesahoval 1,2 miliardy Kč.

Zájmu o kryptoměny stále nahrává velké množství volných peněz i příchod stále nových investorů. Po příchodu koronaviru se bitcoin osvědčil jako aktivum, které na krizi nereaguje přímo, jako cenné papíry nebo dluhopisy. Kvůli své rostoucí hodnotě bez ohledu na propad ekonomiky je mnohdy označován jako digitální zlato.

Fenomén současnosti

Ačkoliv řada investorů stále doufá v rychlý návrat bitcoinu a dalších kryptoměn poblíž rekordních maxim, podle analytika Purple trading Štěpána Hájka se nálada na trhu za poslední týdny změnila. „Z trhu zmizelo několik investorů, kteří obchodovali kryptoměny pákovým efektem a nabídka je nyní vyšší než poptávka. Schéma být milionářem přes noc už nevypadá tak jednoduše jako před dvěma měsíci a ačkoliv většina trhu přikládá horší náladu Elonu Muskovi, důvěru v další zisky stovek procent se nepodařilo úspěšně nastartovat. Přece jen začíná být trochu více jasno, jaké krypto projekty dávají z dlouhodobého hlediska smysl, a ačkoliv bitcoin bude dále světovou jedničkou, reálná implementace blockchainové technologie dělá například z kryptoměny Cardano mnohem lepší investici,“ podotkl.

Podle makléře Wood & Company Petra Beneše bitcoin stále vzbuzuje mezi investory obrovský zájem a patří k největším fenoménům současnosti. Investoři projevují zájem o kryptoměny jako o celou třídu aktiv, nikoliv jen o samotný bitcoin. "Vytvořit novou kryptoměnu je práce pro IT firmu asi na půl dne. Přesto některé z nových kryptoměn okamžitě po svém vzniku přilákaly miliony dolarů. Může se tak zdát, že kryptoměny jsou novodobou formou digitálního zlata. Není ale zlato všechno, co se třpytí. Reálné zlato se nikomu vyrobit nepodařilo, a proto bych byl velmi opatrný s tímto tvrzením i co se týká nových kryptoměn," dodal.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články