Češi vypijí nejvíc alkoholu na světě, hned po Moldavanech

15. 2. 2011 – 20:14 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi vypijí nejvíc alkoholu na světě, hned po Moldavanech
Alkoholismus představuje největší riziko pro obyvatele Ruska a států Commonwealthu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Moldavané a hned za nimi Češi - to jsou podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) největší konzumenti alkoholu na světě. Informuje o tom v úterý server Tn.cz s odkazem na portál Economist.com.

Největší konzumenti alkoholu jsou z Evropy a bývalých států Sovětského svazu. Nejvíce podle WHO pijí Moldavané, jejich průměrná spotřeba je 18,2 litrů čistého alkoholu na osobu starší než 15 let za rok. Víc než deset litrů z jejich spotřeby představuje podomácku vyrobený alkohol.

Hned na druhém místě jsou Češi. Na každého člověka, kterému je víc než 15 let, vychází v Česku průměrná roční spotřeba 16,45 litru čistého alkoholu.

Na předních příčkách žebříčku jsou i Slováci se spotřebou 13,3 litru alkoholu na člověka ročně.

 

<%Anketa163%>

 

Podle zprávy WHO vydané 11. února, byla průměrná spotřeba alkoholu na jednoho člověka v roce 2005 6,1 litru. Přes 15 litrů alkoholu za rok vypije podle průměru každý Maďar, Ukrajinec, Rus, Bělorus, Estonec, Litevec, Rumun, Andořan, Chorvat i Slovinec. Nad 12,5 litru na osobu starší 15 let ročně se dostanou v drtivé většině států Evropy a ve velké části Asie.

Alkohol je podle WHO každoročně v celém světě příčinou 2,5 milionů úmrtí ročně, což jsou téměř čtyři procenta všech úmrtí. To je víc, než má na svědomí AIDS, tuberkulóza nebo násilné činy.

Počet úmrtí roste celosvětově, a to zejména v zemích, kde rostoucí příjmy zvyšují spotřebu alkoholu. Jde hlavně o hustě osídlené země Jižní Afriky, Asie a Indie. Oproti tomu je spotřeba alkoholu nízká v zemích severní a subsaharské Afriky, kde žije mnoho muslimů, kterým pití alkoholu nedovoluje víra.

 

Jaké zdravotní potíže alkohol přináší?

 

Alkoholismus představuje největší riziko pro obyvatele Ruska a států Commonwealthu, kde je příčinou každého pátého úmrtí. Dalšími zeměmi, kde alkohol ročně zabíjí tisíce lidí, jsou Brazílie, Kazachstán, Mexiko a Ukrajina.

Alkohol je mimo jiné příčinou rakoviny tlustého střeva, prsu, hrtanu a jater.

Podle zprávy WHO počet mužů alkoholiků převyšuje počet žen alkoholiček v poměru čtyři ku jedné. „Muži se obvykle oddávají hazardnímu pití mnohem častěji než ženy ve všech regionech,“ informuje zpráva.

WHO upozorňuje také na to, že téměř 30 procent z celkové světové produkce alkoholu představují podomácku vyrobené a pašované lihoviny.

-Václav Kozák, Martin Švantner | MED

Kam dál?

- Pití alkoholu na ulici postupně zakazují města i obce. Kde už zákaz platí?

- Alkohol i cigarety začátkem roku 2011 zdraží

- Kuřte a pijte, pomůžete tím státu - alespoň to radí v Rusku

- Pod vlivem alkoholu způsobují nejvíce nehod nezkušení řidiči

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články