Kuřte a pijte, pomůžete tím státu - alespoň to radí v Rusku

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Lidé, kteří kouří a pijí alkohol, pomáhají státu. Prohlásil to ve středu ruský ministr financí Alexej Kudrin, kterého cituje agentura Interfax.

Ruské spotřební daně na cigarety a alkohol jsou přitom jedny z nejnižších v Evropě, Foto:SXC

Ruské spotřební daně na cigarety a alkohol jsou přitom jedny z nejnižších v Evropě, Foto:SXC, zdroj: NašePeníze.cz

"Když denně vykouříte krabičku cigaret, znamená to, že pomáháte řešit sociální problémy státu. Dáváte státu peníze v daních. Pomáháte tím sociálním službám a přispíváte k tomu, aby se zvýšila míra porodnosti," řekl ministr poté, co ruská vláda oznámila vyšší zdanění alkoholu a tabákových výrobků.

"Lidé by to konečně měli pochopit. Ti, kdo pijí i ti kdo kouří, dělají mnoho pro to, aby pomohli státu," poznamenal ministr v rozhovoru s novináři.

 

<%Anketa160%>

 

Spotřeba alkoholu i cigaret je Rusku extrémně vysoká, 65 procent dospělých lidí kouří a průměrný Rus vypije 18 litrů tvrdého alkoholu, zejména vodky, za rok.

Ruské spotřební daně na cigarety a alkohol jsou přitom jedny z nejnižších v Evropě. Vláda se je rozhodla zvýšit. Začne s cigaretami. Nyní se za tisícovku cigaret s filtrem platí daň 250 rublů, do tří let se má zvýšit na 590 rublů, to je v přepočtu 371 korun.

Toto rozhodnutí vlády mnoho Rusů patrně rozezlí. Interfax připomíná, že na přelomu 80. a 90. let byl v zemi nedostatek cigaret. Tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov pod tlakem rozhodl o jejich urychleném nákupu v zahraničí.

-Pavel Jégl, Mediafax

Kam dál?

- Kuřáci se státu nevyplatí - více stůňou a brzy umírají

- Třetina restaurací po novele zákona zakázala kouření

- Ceny cigaret porostou. Vzroste spotřební daň a stát tak vydělá 2,4 mld korun

Tagy: Rusko daně ekonomika kouření dan Ministr financí