Češi využívají zákon a vrací použité věci z úvěrů

17. 5. 2011 – 9:49 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi využívají zákon a vrací použité věci z úvěrů
Takto vrácené zboží už firma nemůže prodávat jako nové, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Češi našli způsob, jak bezplatně na několik dní zcela legálně získat spotřební zboží, které právě potřebují či chtějí. Díky mezeře v novele zákona o spotřebitelském úvěru lze zboží pořízené na splátky vrátit bez udání důvodů do dvou týdnů. Informují o tom úterní Lidové noviny (LN).

Přesně toho teď čeští zákazníci začali využívat - koupí třeba navigace na splátky, vezmou si ji na dovolenou a po několika dnech ji pak zase vrátí. "Tento trend začal být u zákazníků patrný zejména v případě digitálních fotoaparátů, kamer nebo třeba navigací o prázdninách. Tedy u zboží na krátkodobé využití," tvrdí Jan Samko, marketingový ředitel společnosti Alza.cz, jeden z největších prodejců elektroniky.

Takto vrácené zboží už firma nemůže prodávat jako nové. Pokud zákazník do dvou týdnů od úvěru ustoupí a použité zboží vrátí, nezbývá obchodníkům nic jiného než toto zboží prodat se slevou. Podobnou zkušenost jako třeba Alza.cz mají i společnosti poskytující úvěry. "Žádosti o odstoupení od smlouvy se zvýšily. Z desetitisíců uzavřených smluv od ní odstoupilo několik stovek klientů," říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

S vracením půjček se setkává i společnost Cetelem. "Počet zákazníků, kteří se rozhodnou zboží do 14 dnů vrátit a odstoupit tak od smlouvy o úvěru, se od začátku roku 2011 pohybuje v řádu desítek," říká mluvčí firmy Nikola Vopršalová. Podobných zkušeností se bály i velké úvěrové společnosti. Ty se na začátku roku obávaly, že si z nich zákazníci udělají půjčovny aut, a některé proto - jak v lednu předpovídaly LN - skutečně přestaly poskytovat leasingy na auta pro fyzické osoby. Klasický leasing si tak zákazník nepodnikatel dnes nemůže sjednat např. u GE Money Bank, ČSOB Leasing nebo UniCredit Leasing.

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články